> arhiv

2000

Po novem manj zlorab na SiOL-u?

18.02.2000: Na SiOL-ovi glavni strani si lahko preberete o njihovi najnovejši pridobitvi. Gre za vezavo internet dostopa na eno telefonsko številko. Preprosto in učinkovito. Tako zelo preprosto, da je kar težko verjeti, da so s tem čakali kar dve leti od prvih težav z varnostjo. Zadeva postane še toliko bolj absurdna, ko lahko (zopet) preberemo, da so prvi v Sloveniji, ki to uvajajo, da kako zelo tehnološko in organizacijsko je ta storitev zahtevna in podobne neslanosti. Storitev naj bi bila na začetko celo omejena na tisoč izbranih naročnikov.

Res je, ne zna vsakdo iz preproste storitve naredit "rocket-science". Pri SiOLu znajo. Seveda tudi tokrat prvi v Sloveniji.

Post-protestna Digitalna masaža na Radiu Študent

17.02.2000: Kljub kritiki, ki jih je bil v medijih (pa tudi na teh straneh) deležen nedaven protest pred Telekomom, se organizatorji - avtorji oddaje Digitalna masaža na Radiu Študent, ne dajo, kar je več kot razveseljivo. Namesto jajc bodo lahko na Telekom 2. marca '00 leteli argumenti. Organizira se namreč okrogla miza z delovnim naslovom "Internet v vsako slovensko vas". Več o iniciativi omenjene oddaje, poimenovani TeleKoma.

Velikopotezni Telemach

17.02.2000: Lastnikom nove zvezde na slovenskem telekomunikacijskem nebu, družbe Telemach, očitno ne manjka poguma in odločenosti. Podjetje bodo namreč dokapitalizirali, že v prvem koraku kar za 1 milijardo tolarjev.

Če s(m)o nekateri pred časom še dvomili v resnost izjav in napovedi predstavnikov te družbe (oziroma "predhodnice" - Meglič Telekom), posebej po "pripetljaju" z odklopom kabelskega interneta s strani SiOLa - pa ne zaradi samega odklopa, pač pa zato, ker so odklopili vseh 30 in še nekaj naročnikov, zdaj postaja vse bolj očitno, da gre zares. Več v STA (Eon) novici .

Kateri Evropi sledi naš Telekom?

16.02.2000: Ob vsaki podražitvi ali reformi, ki gre v škodo uporabnikov Telekomovih omrežij, le ta nenehno poudarja, da gre pravzaprav samo za usklajevanje z Evropo. Da to takorekoč Evropa zahteva od nas. Ta argument seveda zelo učinkovito utiša vse nekritično navdušene evro-entuzijaste.

No, delno ima Telekom celo prav. Usklajujejo se namreč z Evropo - izpred desetih let. V današnji Evropi so monopolni Telekomi več ali manj preteklost, cenovne politike pa postajajo vse bolj razumne. Tako npr. nemški telekom (Deutsche Telekom) uvaja t.i. "flat rate" zaračunavanja dostopa do interneta - skratka, nič več zaračunavanja minut, ampak samo še fiksen mesečen strošek - pod $50. Več.

Odziv nekaterih medijev na protest proti Telekomu

14.02.2000: No, da se končno nekje napiše tisto, kar je itak jasno: Odziv se je več ali manj zreduciral na prikazovanje z rumenjakom pobarvanega pročelja Telekomove zgradbe. Če bi se kamere in fotoaparati usmerili še malce navzgor, bi verjetno lahko opazili prešernega Krambergerja, ki se z varno oddaljenega okna krohota do onemoglosti. Upravičeno.

V Današnjem Delu je objavljen pogovor s predstavnikom oddaje Digitalna masaža na Radiu Študent. V glavnem lahko ugotovimo, da je Krambergerju uspel sijajen taktičen manever. S povabilom predstavnikov protesta in svojo interpretacijo stanja je predstavnike očitno ujel brez pravih vprašanj in protiargumentov, vse skupaj pa prikazal kot boj med Telekomom in Arnesom, kar gre predvsem na škodo slednjemu.

To, da je Slovenija res za časom, pa po novem ne potrjuje samo Telekom, ampak tudi nezavedanje dejstva, da se proti Telekomu pač ne bori na ulici, ampak tam, kjer je najbolj ranljiv - na "žici". Nekaj zagnanih metalcev jajc namreč kvečjemu smeši slovensko internet sceno.

Zaključek - edini dostojanstven način izražanja nestrinjanja s Telekomom je torej lahko npr. enodnevna "abstinenca" od neta. Ne toliko, da se kaj kratkoročno doseže, kot to, da se vladi in Telekomu pokaže, da nas je veliko. In da smo ali pa nekoč bomo volilci. In da imamo drugačne kriterije pri pri izbiranju imen na volišču.

Delno krivdo za ne-organizacijo takega protesta morda pade tudi na to stran. Kar pa seveda ne pomeni, da lahko drugi samo čakajo, kaj se bo zgodilo.

Vojna Telekoma in Arnesa se nadaljuje

14.02.2000: V današnjem Delu si lahko na 4. strani preberete odgovor Telekomove Službe za odnose z javnostmi na izjave v intervjuju z mag. Markom Bonačem, direktorjem Arnesa, objavljenem v taistem dnevniku pred dvema tednoma.

Telekom nas poduči, da g. Bonač "govori neresnice" (diplomatski izraz za bolj neposreden glagol - laže). Lagal naj bi torej, ko je govoril o nepripravljenosti Telekoma na povezovanju Arnesa v svet (v TEN-155). To "pripravljenost" so uporabniki Arnesa lahko izkusili pred letom in pol, ko so po zaslugi Telekomove "povezave" do Dunaja evropske web strani kar nekaj časa ogledovali preko rezervne povezave v Ameriko. In potem je šlo samo še na slabše... Vsekakor bi bilo skrajno poučno slišati, kaj si o "našem" Telekomu mislijo ljudje pri evropskem Danteju, organizaciji, ki skrbi za TEN-155.

Bonač naj bi lagal tudi, ko je omenjal primerjavo cen najetih vodov v Švici s tistimi v Sloveniji. Oh, to pa ne, kriči Telekom, saj ni niti vir naveden! In v naslednjem stavku razsvetli Slovence s pravilno statistiko (evropsko povprečje cen zakupljenih vodov). Brez vira.

"Aktualne" Telekomove spletne strani


05.02.2000: Tale "drobtinica" naj ne bo razumljena kot iskanje opravičila za ne-obnavljanje teh strani v preteklosti ;) Kot že omenjeno, gre za spletne strani Telekoma in njihovo aktualnost, oziroma ne-aktualnost. Seveda se raziskovanja ne smete lotiti pri cenikih - te namreč kar se le da hitro objavijo, skupaj s svojimi interpretacijami (cenik je namreč po nepotrebnem tako kompleksen, da celo strokovnjaki po podražitvi rabijo par dni, da si pridejo na jasno). Torej, strani:

Na "novem strežniku Telekoma Slovenije" namreč lahko ugotovite, da je slovensko "mobilno omrežje analogno, že dobro leto pa deluje tudi digitalni sistem GSM". Kdo bi si mislil! Prav tako vam oznanijo, da je "pred tremi leti Telekom Slovenije začel tržiti nekatere dodatne storitve govorne telefonije... Gre za dve skupini številk, ki se začenjajo z 090 in 080": Hm, kolikor mi je znano, so imeli tudi že Oglasniki iz leta '96 zadnjih nekaj strani rezerviranih za 090.

No, in ko se po vseh teh šokantnih odkritjih odločite, da vam je zadosti in kliknete povezavo na Mobitel d.d., ugotovite, da matična firma - Telekom, nima urejenih niti povezav do svojih hčerinskih podjetij. Žalostno!

Arnesovo decembrsko poročilo

03.02.2000: Na naslovu http://www.arnes.si/informacija-dec991.html si lahko preberete Arnesovo decembrsko poročilo. Že po prvih nekaj odstavkih je jasno, da si Arnes po pojavu alternative Telekomu (ELES in podobni) upa javno povedati precej več in precej bolj ostro, kot kdajkoli prej.
Zveste npr. lahko, da Telekom več kot eno leto ni hotel (znal?) priklopiti Arnesa na več kot 10Mb/s povezavo v evropsko raziskovalno omrežje in da se je to spremenilo šele z zamenjavo ponudnika vodov (sedaj ELES omogoča 45Mb/s). Da ima Arnes že kupljeno opremo, ki je potrebna za prehod na 0889, pa jim Telekom ne dovoli uporabljati že podeljeno številko 0889 23330 in tako naprej. Vsekako zanimivo branje.

Protest proti Telekomu in vladi RS!

31. januar 2000: Protest proti Telekomu in vladi RS bo v petek 4.2.2000. Uradna stran protesta.

Kaj se dogaja s Telehp?

31. januar 2000: Če bo vse po sreči, boste v prihajajočih tednih priča postopnemu oživljanju vaše (včasih) najljubše strani ;) Zaenkrat pa je pobuda še drugje - in prav je tako. Glej naslednjo novico.

Arnes nič več preko Telekomovih najetih vodov!

20. januar: Končno se je zgodilo! Arnes se je vsaj v delu svojih dejavnosti rešil nadloge, Telekom poimenovane. Če uporabljate njihov dostop do interneta, potem vedite, da se vaši biti v tujino ne pretakajo več po Telekomovih vodih, pač pa po vodih drugega monopolista - ELESA (Elektro Slovenije). Razlog za to spremembo je najverjetneje v ceni in kvaliteti storitev.

Arnes in 0889?


16. januar: Kar veliko uporabnikov Akademskega raziskovalnega omrežja (ARNES), se je ob nedavni podražitvi krajevnih pogovorov za 80% spraševalo, če bo ARNES ponudil klicni dostop do interneta na način, kot to omogočajo ostali ponudniki interneta (preko številk 0889). Odgovor z Arnesa je razveseljiv:

---
Pozdravljeni, ARNES v kratkem nacrtuje novo telefonsko stevilko, ki bo omogocala enotno obracunavanje impulzov po nizji ceni. Cena enourne uporabe bo v cenejsi tarifi 75 SIT/uro v drazji pa 150 SIT. Kdaj bo mozno poklicati na novo stevilko vam tocno ne morem povedati, priporocam pa da spremljate obvestila na naslovu http://www2.arnes.si/home/obvestila.html, kjer bomo tudi objavili novo stevilko, ko bo le ta mozna za uporabo.

lep pozdrav, Alex Beber

ARNES Helpdesk
---

 

1999

Rozman razglaša Kalina za sleparja in ga pošilja v pokoj!

23. junij: V najnovejši Mladini si lahko med pismi bralcev preberete tudi odziv dr. Mira Rozmana, državnega sekretarja z Ministrstva za promet in zveze, na intervju z dr. Kalinom (strokovnjak za mreže z IJS, zadnje čase popularno poimenovan tudi starosta interneta v Sloveniji).
Dr. Kalin seveda v intervjuju ni skoparil z (upravičenimi) obtožbami Telekoma in pristojnih državnih organov (še posebej tistega, ki ga vodi dr. Rozman). No, odgovor dr. Rozmana je večji del povsem korekten, celo razveseljiv - že za letošnje leto namreč napove konec monopola Telekoma nad izgradnjo telekomunikacijskega omrežja (torej se obeta prava "revolucija", kar se tiče ponudbe vodov - če seveda verjamemo dr. Rozmanu). Na koncu pisanja pa se državni sekretar na MPZ spusti na nedopustno nizko, pravzaprav popolnoma primitivno raven, ko najprej zapiše, da "stari funkcionarji, ki so za svoje delo že dobili visoke odpravnine, lahko gredo mirno v zasluženi pokoj" - tu je seveda mišljen dr. Kalin - potem pa še doda, da bo razvoj tekel naprej "In to navkljub kalinom", s pripisom, naj si v slovarju ogledamo, kaj pomeni besedica "kalin". Pomeni pa (poleg ptice, kar verjetno ni bilo mišljeno) moškega - sleparja...

S5.net prvi resen konkurent SiOLu?

19. junij: Potem ko je bilo že skorajda čutiti obupanost nekaterih ponudnikov interneta v boju za pogoje delovanja, ki bi bili vsaj približno podobni tistim pri SiOLu, je sedaj - kot kaže - vseeno prišlo do prvega koraka v pravo smer.
Včeraj je namreč začelo z delovanjem omrežje S5.net, ki - kar je najbolj pomembno - omogoča klicanje na enotno številko z enotno tarifo. Gre za storitev podjetja Perftech. Kljub obljubam na njihovih novih straneh pa danes še ni bilo mogoče dobiti natančnejših informacij o ponudbi in cenah. Vsekakor to ne naredi pozitivnega vtisa na morebitno bodočo stranko... Primerjava s SiOLom sledi, ko bo to mogoče.

Telekom najuspešnejše slovensko podjetje

16. junij: Kakšen teden nazaj so bili obljavljeni podatki o prihodkih in dobičkih slovenskih podjetij. Vodilni? Telekom!
To, da imajo dobiček (7.1 milijarde tolerjev), je seveda zelo dobro. Pravzaprav se od telekomunikacijske družbe pričakuje, da bo imela dobiček. Ampak največji v državi? In to ob tem, da gre pravzaprav za državno podjetje, ki vrh vsega oderuško zaračunava za storitve, ki jih ne stanejo tako rekoč nič!!
No, glavno da polnijo proračun, pa so naši oblastniki čisto srečni. Če gre zato internet v državi k vragu, pa tudi ne bo tako hudo...

Da bo stvar še bolj zanimiva, poskrbi Mobitel, ki je na tretjem mestu, s 4 milijardami. Mobitel je v 100% lasti Telekoma...

Evrope štrajka!

07. junij: Več si lahko preberete tule..

SiOL zopet menjal gesla

06. junij: Eno leto po aferi z gesli, ki je močno omajala že tako oporečen sloves SiOLa, je le-ta zopet menjal gesla vsem svojim naročnikom. Hkrati so se še pohvalili, da so pred kratkim namestili vrhunsko opremo, ki skupaj z vrhunskimi strokovnjaki jamči za varno deskanje.
A se morda spomnite, kdaj so začeli pri SiOLu govoriti o vrhunskem tem in onem - skratka o vsem, kar se tiče varnosti? Nekako lansko leto tak čas - med vrhuncem afere z gesli, ki se je potem - več ali manj s SiOLovo vednostjo - nadaljevala še nekaj mesecev.
Le kakšen pridevnik si bodo šele morali omisliti, ko (če) bodo zadeve res korektno urejene...
No, poleg tega sedaj niso več možni istočasni priklopi večih uporabnikov z enim uporabniškim imenom. IRC podzemlju tole ne bo preveč všeč. Ta ukrep bo verjetno bolj pripomogel k zmanjšanju zlorabe gesel, kot vsa tista "vrhunskost" skupaj.

Telekom ne drži besede

06. junij: Kar je bilo pravzaprav za pričakovat. Ob podražitvah najetih vodov pred nekaj meseci je bilo namreč obljubljeno, da se nobeni Telekomovi stranki vodi ne bodo podražili za več kot četrtino naenkrat. V Dnevniku (2.6.99) pa je direktor podjetja K2.net omenjal primer njihove stranke, ki je od Telekoma že dobila račun, ki za 5x presega številke pred podražitvijo! Podobne pritožbe je slišati tudi od nekaterih ponudnikov interneta, pa tudi izobraževalnih ustanov, npr. knjižnice v Velenju.
Vir: Dnevnik (2.6.99)

"Žalostni pirati"

12. april: Tokrat se je o "piratih" (ki so označeni še z "žalostni") razpisal tudi Mag. Prav smešno je v različnih medijih prebirati članke, ki navajajo popolnoma ista dejstva (tudi napačna), uporabljajo popolnoma iste izraze, po možnosti so "dejstva" nanizana celo v istem vrstnem redu. Vsebina je torej znana, lahko pa si vse tri članke tudi sami ogledate:

Seveda ste si lahko na vsako od teh pisanj prebrali komentar tudi na teh straneh (Večer, Dnevnik, Slovenske novice)

Še verjamete v neodvisnost zgornjih časopisov? Če bi Slovenskim novicam in predvsem Magu take članke še pripisali, je toliko bolj nenavadno, da se je pojavil tudi v Dnevniku.
Zgoraj navedena pisanja so v mnogočem zelo prepričljiva in tudi povsem pravilna, celo pri izračunih (vendar ne pri vseh!). Gotovo pa ste opazili, da se večkrat omenja nekakšne popuste, ki jih bodo deležni nekateri uporabniki. Teh si ne moremo razlagati drugače, kot gašenje požara, ki je izbruhnil 1. marca ob objavi novih cen - ob objavi cenika in še nekaj časa potem o popustih ni nihče govoril...

Kmetijska logika naših uradnikov

3. april: Vlada je predvčerajšnjim potrdila nacionalni program telekomunikacij. Pričakuje se, da bomo imeli v Sloveniji leta 2015 1,55 milijona fiksnih in 1,45 milijona mobilnih telefonskih priključkov. Vsaj tako piše v Dnevniku.
Le od kod jim take smešne predpostavke? Ocenjevati penetracijo v telefonskih omrežjih pač ni tako, kot ocenjevati prodajo traktorjev v naslednjih petnajstih letih!
V času, ko si tudi največje avtoritete s tako progresivnih področij, kot sta telekomunikacije in internet, ne upajo napovedovati več kot leto ali dve v prihodnost, naši uradniki usekajo z napovedjo za 15 let! Ne vem, naj bom ponosen ali naj se sramujem naših vladajočih...

Nekonsistentnost Telekomovih trobil

3. april: Medtem ko se je pred nekaj dnevi (22. marec) v Slovenskih novicah pojavil članek o piratih, je tokrat (31. marec) svoje (?!) videnje položaja podal še novinar Dnevnika. Da gre za iste ideje in zaključke, verjetno ni treba posebej poudarjati. No, popolnoma isto le ni. Tokrat se namesto besede "pirat" uporablja beseda "gusar".
Članek v Dnevniku

Kramberger & Rozman na Radiu Slovenija

1. april: V ponedeljek, 29. marca, je bil na Radiu Slovenija objavljen pogovor z dvema pomembnima osebnostima s področja telekomunikacij v Sloveniji. Miran Kramberger, podpredsednik uprave Telekoma, oče novega Telekomovega cenika, verjetno največji negativec med slovensko internetsko mladino in Miro Rozman, državni sekretar na Ministrstvu za promet in zveze, ki pogosto daje vtis, da svoje stare službe (Telekom) ne more in ne more pozabiti.
>>Naprej>>

Telekom z novim cenikom stopil na prste piratom?

1. april: To se sprašujejo v Slovenskih novicah (22. marec). Skozi članek je vprašaj na koncu vse manj na mestu, konča pa se kar s prepričanjem, da je temu tako.
In za kakšne pirate gre? Za vse vas, najemnike Telekomovih linij, ki ste si drznili (par let nazaj) ubogati nasvet prijaznih Telekomovih prodajalcev in na linijo namestiti hitrejši modem od napovedanega oz. tistih, ki ste sprevideli, da vam Telekom prodaja meglo.
Članek je še eden v seriji tistih, za katere lahko rečemo, da je nastal pod "pokroviteljstvom" Telekoma, ali pa da so nekoga pošteno "nategnili".
No, da se razumemo, tako početje je kljub vsemu nedovoljeno in odsvetovano. Tisto, kar v članku moti, je argumentacija.
Avtor članka namreč ugotavlja, da so se pirati na nepošten način okoriščali s Telekomovo infrastrukturo, pove, da so se pirati "naselili na lepem deležu najetih vodov" (hm, se sliši, kot da gre za nekakšno golazen), ugotovi, da je z uvedbo nove tehnologije pri Telekomu tega konec. Obvezen nakup modemov, dragi gospod avtor članka E.N., ni nova tehnologija. Je le monopolistično izživljanje. In, gospod avtor članka E.N., a se zavedate vašega vsakodnevnega piratstva, ko se po mestnih ulicah vozite več kot dovoljenih 50km/h? A se zavedate, da s tem na nepošten način izkoriščate državno infrastrukturo? A se zavedate, koliko več asfalta gre v nič zaradi vašega piratstva?
Gospod avtor članka E.N., vsi izračuni, ki ste jih morda celo vi dobili v roke, so narejeni ob predpostavki "poštenosti" v obdobju pred 1. marcem. Če upoštvamo še "piratstvo", gredo odstotki v tisoče! Ne trdite torej stvari, o katerih ne veste ničesar.
Prav tako, gospod avtor članka E.N., bi se lahko pozanimali in izvedeli, da "problematične" uporabnike Arnesovih storitev (raziskovalni oddelki v podjetjih ipd., nikakor pa ne tisto, kar se omenja v članku) potrdi tisti, ki denar daje - vlada, oz. ustrezno ministrstvo.
In za konec, gospod avtor članka E.N. - da, gre za stanje duha. Vendar ne pri najemnikih Telekomovih storitev. Če uporabim vaše lastne besede, nekateri pač svojega praga nimajo povsem počiščenega.

Dolgčas na slovenskem internetu?

30. marec: Ob zadnjih norostih, ki jih zganja Nato pri naših bivših "bratih", se je izkazalo, da Srbi niti slučajno niso tako zaostali - kar se tiče interneta. Vsaj ne toliko, kot je bilo to brati in slišati od nekaterih zahodnih medijev. Novice o dogajanju (resda bolj ali manj pristranske) lahko namreč spremljamo z množice novičarskih strani.
V Sloveniji lahko strani s splošnimi novicami preštejemo na prste ene roke. Resda nas je precej manj, ampak ne toliko, kot je - v primerjavi z Jugo - manj aktualnih web strani. Hm, me zanima, po koliko tam plačujejo najete vode?!
Nekaj Jugo-novičarskih strani.

Dnevnikov komentar

28. marec: Na temo Telekoma, njegovega monopola, SiOL in interneta nasploh... v včerajšnjem Dnevniku.

Internet po električni žici

24. marec: Tokrat bolj uporabne novice iz štajerskega konca. Večer je namreč objavil zanimiv članek na temo interneta & telefona po električnih žicah. V Nemčiji zadeva menda poskusno deluje, v enem letu naj bi bila storitev na voljo tudi prvim kupcem. Elektro, čakamo!

Hrvaška se prebuja

24. marec: Tudi sosedom je očitno zadosti. Razlogov ni potrebno naštevati, saj so - vsaj na prvi pogled - skoraj identični našim. SiOL ustreza njihovemu HiNetu, tudi oba telekoma sta monopolista. In za 24. april napovedujejo štrajk! Bomo videli.
Dosta!

Večer o Telekomovih podražitvah

23. marec: Kljub vajenosti takih in drugačnih "globokoumnosti" najboljšega, največjega in najdražjega slovenskega operaterja telekomunikacij je bil članek v sobotnem Večeru vseeno precejšen šok. Avtor Borko De Corti je namreč uspel v ne tako dolgem članku navesti toliko napačnih informacij, trapastih zaključkov in nekonsistentnosti znotraj samega teksta, da kaj takega celo Telekomu samemu ne bi nikoli pripisal.
Članek sicer želi biti nepristranski in zato nekoliko "pokara" tudi Krambergerja, žal zaradi popolnoma napačnih stvari. Le nekaj stavkov, ki zaslužijo objavo na teh straneh:

  • "Zaradi viharja, ki so ga v javnosti sprožili predvsem najemniki, je posredovala vlada in tistim, ki so z novimi cenami najbolj prizadeti, omogočila, da se s postopno podražitvijo prilagodijo novemu ceniku do konca prihodnjega leta"
    Morda gre za mojo neobveščenost, ampak, kdaj je pa vlada razpravljala o tem?

  • "Če želi Telekom v korak s časom in prihajajočo konkurenco, potem je bila vsekakor pravilna sprememba njihovega cenika za najem vodov, sicer bi jih konkurenca v prihodnjih dveh letih povsem pohodila. "
    Konkurenca??!! Kakšna konkurenca, lepo prosim!? Posebej pa ne v prihodnjih dveh letih.

  • "Novi cenik za najem Telekomovih vodov je preglednejši in pravičnejši do vseh uporabnikov, ki jih je v državi nekaj sto, in primerljiv s ceniki drugih evropskih telekomunikacijskih operaterjev."
    Hm, kje smo že to brali?

In ko boste že na Večerovih straneh, si lahko preberete še kratek zapis z obravnave na Uradu za varstvo konkurence.

"Velikan ponuja roko"

22. marec: Velikan je seveda Telekom, naslov pa je vzet iz sobotnega Dela. V petek se je namreč na Uradu za varstvo konkurence začela ustna obravnava o privilegirani vlogi SiOLa v primerjavi z drugimi ponudniki internet storitev. Na Uradu obljubljajo pospešen postopek, nadaljevanje obravnave pa se obeta že za konec meseca.
Dan pred tem - v četrtek - pa je podjetje Perftech od Telekoma že pridobilo številko 0889, ki naj bi bila ekvivalentna SiOLovi 0880 (vendar pa so bili, vsaj med pogajanji pred nekaj meseci, pogoji pri tej številki precej manj ugodni, kot veljajo za SiOL pri 0880). Mimogrede, take solistične poteze ISP-jev so se dogajale tudi že v preteklosti - in vedno so se končale neuspešno.
Telekom je morda (zmotno) pričakoval, da bo zaradi "popuščanja" Perftechu oproščen obtožb - očitno pa se nihče ni dal preslepiti.
Urad bo ločeno obravnaval predlog podjetja K2.net - naj se namreč izda začasna odločba o prepovedi veljave novega Telekomovega cenika. O tej temi so se v četrtek pogovarjali tudi na seji parlamentarnega odbora za infrastrukturo in sprejeli predlog poslanske skupine SDS - vladi bodo priporočili, naj zamrzne uveljavitev novega Telekomovega cenika.
V zvezi s cenikom pa na Telekomu zagotavljajo, da bodo tiste cene, ki naj bi se najbolj povečale, povečevali postopoma. Kakšno olajšanje! Namesto npr. 1600% podražitve lahko zdaj nekateri "reveži" pričakujejo štirikrat po 100% podražitev...

Telekom proti novim tehnologijam

17. marec: To, da bo novi cenik negativno vplival na razvoj telekomunikacij & interneta v Sloveniji, ni potrebno posebej poudarjati. Nekatere posledice so zelo očitne in ste o njih lahko brali na teh straneh, pa tudi v drugih medijih. Obstajajo pa tudi tehnologije, o katerih se doslej še ni govorilo, pa vendar jih novi cenik s podražitvami naredi tako zelo nezanimive, da je to praktično njihov konec. Vsaj do začetka leta 2001, ko poteče monopol.
>>Naprej>>

Računi šele pridejo

17. marec: ... ugotavljajo pri Dnevniku. Kar pa ne pomeni, da niso možne take in drugačne napovedi. Zato so povprašali nekaj ljudi iz akademskega, pa tudi poslovnega sveta, kaj si mislijo o podražitvah.

Krambi, hvala!

16. marec: Krambi, hvala za humorističen TV prispevek, ki smo ga bili včeraj deležni gledalci oddaje Studio City. Ker pa je tako dodelanih in premišljenih štosov škoda le za omembo na TV, jih nekaj povzemam na teh straneh. Upam, da ne bom deležen kakšne tožbe zaradi avtorskih pravic, čeprav si izjave to morda celo zaslužijo ;)
>>Naprej>>

Niso se podražili samo vodi

16. marec: Kot je včeraj pisal Dnevnik v članku "Vzemi ali pusti", se je poleg 300 - 500% podražitve podatkovnih vodov ob "reformi" zgodila tudi podražitev mnogih drugih Telekomovih storitev:

  • klic na informacijske številke 988, 989 in 981 se je podražil za več 100% (90 sit)
  • Prevzem odstopljenega telefonskega priključka; stara cena cca 8.000 sit, nova cena 21.145 sit (cca 260% podražitev)
  • Ponovni vklop telefona po izključitvi; stara cena 3.500 sit, nova cena 21.145 sit (605% podražitev)
  • Ponovni vklop odstranjene številke; stara cena 20.450 sit, nova cena 91.464 sit (447% podražitev)
  • Itd. (še nekaj manjših pocenitev in podražitev)

STA Telekomovo trobilo?

16. marec: Telekom je seveda veliko in (ponekod še vedno) ugledno podjetje. Zato so informacije, ki jih tam lansirajo, med ljudmi navadno deležne precej večje mere zaupanja, kot pa si zaslužijo. Nekoliko nenavadno pa je, da celo Slovenska tiskovna agencija (STA) objavlja nepreverjena in očitno popolnoma po Telekomu povzete novice. Preberite si novico in presodite.
>>Naprej>>

Telekom "nasimuliral" pocenitve

15. marec: Dejstvo, da je Telekom nekaj sto odstotno podražitev podatkovnih vodov prikazal kot malenkostno pocenitev, vas lahko preseneti samo, če ste ravnokar padli z Marsa. Tako, kot so leta '97 ob 170% podražitvi telefonskih pogovorov govorili o kvečjemu nekaj odstotnem povišanju, še raje pa kar o pocenitvah, se je tudi tokrat zgodba ponovila - le da še bolj skrajna. Podražitve so namreč nekaj sto odstotne, Telekom pa govori o pocenitvah.
>>Naprej>>

Telekomova simulacija

13. marec: ... je naslov članka v včerajšnjem Delu. Telekom naj bi menda pripravljal simulacijo računov po novih cenah, s katerim bi pokazali, da podražitve niso pretirano previsoke.
>>Naprej>>

Kdo je torej kriv za težave v CD?

12. marec: Dodatek k prejšnji novici: SiOL je torej očitno imel težave - sebi in svojim strankam namreč ni bil sposoben zagotoviti dovolj kvalitetne povezave v internet. To je bilo v četrtek. V petek si je Telekom na svojo stojnico napeljal ISDN linijo, s katero menda ni bilo problemov - vse svoje ostale stranke, ki razstavljajo, pa je pustil na cedilu in torej niso mogli dostopati ali pa jim je bilo zelo otežen dostop do svojih strežnikov.
In ob tem si Telekom, oz. enota SiOL, kot je zapisano v sejemski brošuri, še drzne na tej isti prireditvi - izobraževalno - sejemskem "Internetu v Sloveniji '99" pripraviti predavanje z naslovom "Izbira ponudnika internet storitev" -predvidevam, da so imeli v mislih zelo konkretnega ponudnika.

Telekom minira sejem Internet v Sloveniji?

12. marec: (tik pred zaključkom redakcije ;)
Ali pa gre morda le za nesposobnost? Izkazalo se je namreč, da je današnje probleme nekaterih podjetij (pri dostopanju do svojih strežnikov), ki so se predstavljala na sejmu in so stranke SiOLa, povzročil eden od SiOLovih routerjev, ki je zaustavljal promet! Eden od razstavljalcev je danes zato že protesno zapustil sejem. Več čez nekaj ur...

Kdo laže?!

12. marec: Kot že napovedano, so se v medijih začele pojavljati več kot "problematične" izjave podpredsednika uprave Telekoma Mirana Krambergerja. In ne samo, da so te izjave v popolnem nasprotju z izjavami vseh ostalih vpletenih, pogosto celo med sabo niso združljive...
>>Naprej>>

Telekom hatepage se predstavlja na sejmu!

12. marec: Da! In pokrovitelj je - Telekom. Edino (no, morda še kje, pa ni tako očitnih dokazov) na njihovem štantu na sejmu v Cankarjevem domu ste namreč lahko danes (namesto nedelujočih SiOLovih strani) prebirali najnovejše novice, zapisane na teh straneh ;)
>>Naprej>>

Tiskovna konferenca združenja SISPA v Cankarjevem domu

12. marec: Danes se je v Cankarjevem domu v okviru sejma "Internet v Sloveniji '99" zgodila tudi tiskovna konferenca združenja SISPA (združenje ponudnikov interneta v Sloveniji). Namen je bil seveda protest proti zadnjim Telekomovim nekaj 100 odstotnim podražitvam najetih podatkovnih vodov.
Preberete si lahko uradno besedilo protesta (Word97, .zip datoteka). Prav tako so prikazali tudi tabelo s cenami iz katere je razvidno, da so podražitve vodov pri najbolj popularnih hitrostih (64k in 128k) od 270% do 1570% - v primeru 4-žičnih bakrenih zvez pa še enkrat več. Številke se torej ujemajo s tistimi, objavljenimi na teh straneh.

Sejem "Internet v Sloveniji" v znamenju Telekomovih "reform"

11. marec: Danes se začenja sejem Internet v Sloveniji '99. Medtem, ko se na podobnih prireditvah v svetu objavljajo tako ali drugače optimistične napovedi o rasti/razmahu/vplivu interneta, bo pri nas takih optimistov bolj malo. Oziroma bo natančno eden - Telekom.
Sicer nisem jasnovidec, ampak naj uganem: Povedali nam bodo, tepčkom, da je po novem ceniku za najete vode vse skupaj celo ceneje (no, morda v kakšnem primeru tudi ne, ampak to so malenkosti...), prav tako bodo verjetno povedali, kako Slovenija (z njimi na čelu) naravnost drvi v informacijsko družbo itd.
Na drugi strani bo SISPA - kot združenje vseh ponudnikov interneta v Sloveniji (formalno celo SiOLa) ob 12.30 v Štihovi dvorani poskušala dopovedat, da gre za več sto odstotne podražitve in da Sloveniji vendarle ne kaže tako zelo dobro. In prav bodo imeli!
Bodite pozorni predvsem na to - Telekom bo govoril o medkrajevnih vodih, ostali o krajevnih vodih. Slednji, s katerimi so prepletena naša mesta, so tisti, nad katerimi se pritožujemo in to so tisti, o katerih Telekom ne bo govoril.
Prav tako pozor, Kramberger v medijih! Ob vseh teh podražitvah vsaj nekaj pozitivnega. Vsaj nekdo, ki poskrbi za zabavo, vsaj nekdo, ki je pripravljen smešit samega sebe z vsako izgovorjeno besedo samo za to, da ohranja tisto polovico zdravja pri zavednih cyber-Slovencih ;)


Nekonsistenca med Telekomovimi in SiOLovimi ceniki

10. marec: Telekomov cenik, objavljen v prejšnjem tednu, zajema tudi storitve SiOLa. In če si preberete prejšnjo novico, boste zlahka zaključili, kakšni so Telekomovi nameni ob spremembi tarifnega sistema. No, ko smo ravno nekako prišli do sape od vsega hudega, je sedaj na svojih straneh objavil svoj del cenika še SiOL. In kaj je s tem narobe? Nič, razen morda tega, da so cene in pogoji popolnoma drugačni od tistih, objavljenih v Telekomovem ceniku (ki pa še ni online).
Ali je torej pisanje v prejšnjem članku brezpredmetno? Nadaljevanje sledi...

Telekomovo favoriziranje SiOLa v svojem novem ceniku

09. marec: Ne samo, da Telekom objavlja cenike za SiOL - kar je že samo po sebi izjemno sporno početje - v teh cenikih se tudi čisto nič ne skriva morda glavnega razloga spremembe cen, ali, kot se to uradno imenuje, reforme tafirnega sistema - spraviti na kolena vse, ki bi utegnili konkurirati SiOLu.
>>Naprej>>

Nezaslišana podražitev vodov

08. marec: Telekom je z marcem za nekaj sto, v nekaterih primerih pa celo za več tisoč odstotkov podražil najete podatkovne vode. 50 stranski cenik je trenutno ena najbolj vročih "knjig" na slovenski internet sceni. Tu pa si lahko preberete prve analize, primerjalne cenike, študije konkretnih primerov naročnikov itd.
>>Naprej>>

Povračilo kar v gotovini

06. marec: ... je naslov prispevka v Dnevniku, ki govori o poplačilu vseh tistih skupnosti in posameznikov, ki so v preteklosti Telekomu (takrat še PTT) plačevali neverjetne denarje, da jim je končno pripeljal žico v vas/mesto. Do je šlo za velike vsote, govori tudi višina sredstev, namenjenih za povračilo - več kot $200 mio.
Ampak do tu še vse lepo in prav. Pojavlja se vprašanje, kaj storiti z vložki, ki niso bili dokumentirani ali pa jih je težje ovrednotiti - npr. delovne akcije, ki so se menda dogajale.
Se mi pa zdi, da si velika večina, ki zdajle tole bere, misli nekaj v smislu - mogoče bodo pa ta stari kej pokasiral...

Konkurenca Telekomu pri pogovorih s tujino

06. marec: Magična beseda je seveda callback. Trik pa je preprost. Namesto, da kličete v tujino, vas na vašo zahtevo nekdo pokliče iz tujine. Vi pa potem plačate temu, ki je klical. Seveda ta klicoči ni kar nekdo, ampak podjetje, ki se ukvarja prav s tem.

In zakaj je lahko tak klic toliko cenejši? Če kličete iz Slovenije v npr. Ameriko, potem je Telekom Slovenije tisti, ki določa ceno vašega pogovora. Ta cena navadno nima kaj veliko skupnega s stroški - je namreč naravnost oderuška. Seveda isto velja za večino evropskih telekomov.

No, če se klic zgodi v obratni smeri, potem račun klicočemu izstavi podjetje - telekom v Ameriki, del izterjanega denarja pa je namenjen tudi Telekomu Slovenije, ki je sodeloval pri posredovanju pogovora. V tem primeru si Telekom Slovenije seveda ne more izmišljevat poljubne cene, ampak mora ta vsaj majčkeno odsevat stroške, ki jih je dejansko imel - ta cena je torej precej manjša.

Več o tem na naslovu http://telefonija.hypermart.net/uvod.htm. Čeprav vsebina te strani izpade kot reklama za eno od podjetij, jo vseeno močno priporočam vsem, ki vas tovrstne storitve zanimajo

Še 666 dni do konca Telekomovega monopola

06. marec: Naj gredo k vragu ;)

Telekom podražil najete vode za 300 - 500% !

05. marec: Tudi tokrat v imenu spremembe tarifnega sistema. Se vam zdijo odstotki nekoliko neverjetni? Nisti edini. Žal pa gre za popolnoma pravilne številke. Več čez dan ali dva.

Prvi pan-evropski net štrajk

03. marec: Uporabniki interneta v Belgiji, Franciji, Italiji, Portugalski, Poljski, Španiji in Švici so bili 31. januarja pozvani na 24 urni bojkot interneta v protest proti visokim cenam, ki jih postavljajo lokalni telekomi. Za poletje '99 je načrtovan že drugi štrajk z najmanj 13 udeleženimi državami. Na čelu kampanje je organizacija CIT, njena prizadevanja pa so povzeta v naslednjih točkah.

  • Cene storitev, ki jih ponujajo telekomi, naj bi bile bolj v skladu s stroški, ki ob tem dejansko nastajajo. Nadzor nad cenami naj bi bil v rokah neodvisne nadzorne organizacije
  • Uvedba t.i. "flat rate costs". Torej uvedba fiksne cene, ki bi jo plačali telekomu, ne glede na porabljen čas/pretočene podatke.
  • Ukinitev minimalnega plačila - če in kjer bi obstajalo zaračunavanje na osnovi porabljenega časa.
  • Hitrejša vpeljava novih tehnologij, kot so xDSL, satelitski dostop, kabelski modemi...

Viri: CIT, BBC, Nua

Slovenija zaostaja!

01. marec(popravek 3. marec): Potem ko so to napovedovali vsi, ki o internetu v Sloveniji kaj vedo (torej zelo verjetno nihče od Telekoma in njihovih tako ali drugače "samostojnih" enot), se je sedaj tudi zares pokazalo, da Slovenija v razvoju na področju interneta (natančneje - v število hostov na 100.000 prebivalcev) začenja zaostajati.
Čigava je krivda? Smo morda Slovenci pretirano zadržani do interneta? Dvomim. Je pa tu nekaj teorij, sami pa presodite njihovo utemeljenost:

  • Kazalec "št. hostov/100.000 prebivalcev" meri število hostov v domeni neke države, torej v našem primeru ".si". S to pri nas upravlja Arnes in je pri podeljevanju zelo restriktiven. Morda celo preveč. Kar pomeni, da se del slovenskih strežnikov ne diči z domeno ".si" ampak npr. ".org", pa ".com" in podobno - tam so namreč pogoji za pridobitev precej bolj enostavni. Torej je zaostanek le navidezen.
  • Telekom. Pred kratkim je že tako v evropskem merilu skorajda najdražje cene storitev, kot so najeti vodi ipd., podražil še za nadaljnjih 300-500% Ne verjamete? Obiščite tole stran čez kakšen dan, ko bodo cene objavljene.
  • SiOL. Ki s pomočjo Telekoma nezadržno osvaja Slovenijo. Pa vendar seštevek njegove rasti in (na njegov račun) krčenja nekaterih ostalih ponudnikov ne da kakšne impresivne tedence razmaha interneta.


O tem, kje, za koliko in za kom zaostajamo, so se razpisali tudi na RIS-u. Tam najdete tudi povezave do dveh strani, ki obavljata meritve, na katerih slonijo RIS-ove ocene in seveda analiza stanja.

Zdravniki proti SiOLu

17. februar: V torkovem Večeru ste si lahko prebrali pritoževanje sindikata zdravnikov in zobozdravikov - FIDES-a, kjer so bili zgroženi nad desekrat večjim SiOLovim računom, kot ga dobivajo sicer. Pritožujejo se nad SiOLom - popolnoma neupravičeno.
Zelo je namreč verjetno, da se kraje ne dogajajo več na SiOLovi strani - na njihovih strežnikih. In za njih je s tem problem rešen! Vsaka minuta, ki jo naredi "lopov" na račun originalnega lastnika (kateremu je nekako zmaknil geslo in uporabniško ime), je za SIOL namreč popolnoma enakovredna tisti, ki jo porabi sam lastnik - obe bo plačal lastnik uporabniškega imena. Tudi sami SiOLovci zato trdijo - to ni naš problem!
In še res je. Če vi kupite avto in vam ga ukradejo - je za to kriva Zastava? Ni. Krivi ste sami, ker ste kupili Zastavo s tistimi smešnimi ključavnicami. Kupite torej nekaj boljšega. In za razliko od avtov boste tu za "boljše" plačali isto ali manj!
No, resnici na ljubo, SiOLova gesla niso tako pogosta tarča kraj zato, ker bi bila kaj lažje dosegljiva kot ostala. So pa mnogo bolj zaželjena kot vsa ostala - z uporabo ukradenega accounta ne plačujete ničesar, niti telefonskih impulzov. Ampak bistvo ostaja isto - pri drugih ponudnikih so kraje bistveno redkejši pojav.

Poiščite razlike!

16. januar: Gotovo ste bili tudi vi deležni zadnjega medijskega napada dvojčka SiOL & Telekom. Včasih pravzaprav sploh ni več jasno, kdo se reklamira - športni novinar na TVS npr. napove reklamni spot pokrovitelja - Telekoma, potem pa smo deležni SiOLovih nategovanj...
SiOL je torej v vsesplošni medijski ofenzivi. Vsi tisti zakupljeni kvadratni metri v slovenskem časopisju, vse tiste minute na televizijah... Ja, očitno mora biti nekdo zelo priden, da sproducira toliko propagandnega gradiva. Npr. reklamna agencija Pristop, ki se navadno podpiše pod SiOLove reklame. In ob taki količini reklam SiOLovcem ponudijo tudi kakšno reklamo - slikico, ki ni čisto njihova, ampak, recimo, Benettonova...
>> naprej >>

Podražitev impulzov in naročnine!

16. januar: Po toliko napovedih je vendarle tu. Podražitev impulzov. Vlada RS je namreč odobrila povišanje cen v domačen prometu in pocenitev v tujem.
>> naprej >>

Telekom svetuje... tokrat bolj prijazno

4. januar: Kot ste na teh straneh že lahko brali, je Telekom v jeseni začel pošiljati na novo oblikovane račune, na katerih je med drugim pisalo tudi:

"Svetujemo vam, da račun plačate do datuma, navedenega na računu. V primeru zamude plačila vam bomo zaračunali zamudne obresti v skladu z zakonom, poslali opomin, zaračunali stroške opomina in vam na podlagi 8. člena Zakona o telekomunikacijah izključili telefon."


Kar precej groženj v enem samem stavku, kajne? Pritoževanje nad tako netaktnostjo, da ne rečem kaj hujšega, je očitno zaleglo - na decembrskih računih je namreč besedilo precej bolj prijazno:

"Prosimo Vas, da račun poravnate v roku, ki je naveden na njem. V nasprotnem primeru Vam bomo primorani poslati opomin ter zaračunati stroške in zamudne obresti v skladu z zakonom. Če tudi opomina ne boste pravočasno poravnali, Vam bomo v skladu z 8. členom... začasno prekinili priključitev in dolg sodno izterjali. Ker si tega ne želimo, Vam svetujemo, da obveznosti do naše delniške družbe pravočasno poravnate."

Tu bi lahko sledila pohvala, pa ne bo. Za take samoumevnosti pač ne.

 

(1998)

Konkurenca vendarle prinaša znižanje cen

29. december: Ne tako dolgo nazaj ste si lahko na teh straneh prebrali dokaj neprijetno ugotovitev, da liberalizacija telekomunikacijskega trga ne prinaša nujno tako željenega znižanja cen telefonskih impulzov, predvsem pri lokalnih klicih. Ugotovitev je temeljila na dogajanjih v Nemčiji, ki je neke vrste pionir pri liberalizaciji telekomunikacij v Evropi.
No, zadeve se očitno spreminjajo s svetlobno hitrostjo. V Nemčiji bodo namreč lahko te praznike (in očitno tudi v naslednjem letu) naročniki MobilCom-a, konkurenta bivšega monopolista Deutsche Telekom-a, kratke lokalne klice opravljali kar zastonj.
Deutsche Telekom seveda ne ostaja dolžan in že napoveduje veliko znižanje cen za nočne tarife za long-distance klice znotraj Nemčije. Zaenkrat se torej znižanja dogajajo predvsem pri manj pomembnih storitvah, ampak začetek je kar obetaven.
Vse skupaj je zanimivo predvsem zato, ker kaj podobnega lahko pričakujemo tudi v drugih državah, ki so z liberalizacijo začele kasneje, morda enkrat v naslednjem tisočletju celo v Sloveniji.
Vir: Fox News

Vlada zavrnila predlog za spremembe Telekomovih cen

26. december: Vlada je na sredini seji (23. december) zavrnila predlog podražitve impulzov v notranjem prometu in spremembe cen v mednarodnem prometu. Kaj bi nas v primeru podražitve čakalo, si lahko preberete v članku izpred nekaj dni. Odločitev skorajda nekoliko preseneča, smo pa seveda nad tem božično - novoletnim "darilom" navdušeni.
(Telekom pa v jok...)

Priklopite se na SiOL in uživajte v vojni!

24. december: "Zalivska vojna pred osmimi leti je bila predvsem vojna CNN-a in njene estetizacije.", "Dokazali so nam, da je vojna lahko tudi lepa. Posebej ponoči. Kot da bi padal meteorski dež."
Zabavna in cinična trditev, porečete - če ne bi bila zapisana v uvodniku na SiOLovih straneh. V kontekstu, ki ne dopušča nikakršnega cinizma in norčevanja - kar nas pripelje do zaključka, da so trditve mišljene čisto resno!
Zapisala jih je Helena Čerin, urednica SiOLovih strani. Gospodična Čerinova, v to, da je destrukcija lepa, je bil prepričan že rimski cesar Neron, ko je opazoval svoje goreče mesto. Pa vendar velja obdobje njegovega vladanja za eno bolj mračnih v rimski zgodovini. Nikar s takimi izjavami, ki postavljajo vaše podjetje v dokaj čudno luč. Res sicer je, da ima vsaka vojna tudi gospodarske koristi - tudi zaradi "showa", ki ob tem žal poteka. In SiOL je tu prej na profitu, kot pa na izgubi - internet pač postaja ultimativni medij za spremljanje dogodkov, tudi vojn. Ni pa potebno tako očitno navijat za to, lepo prosim. Ljudje umirajo, vi bi pa uživali v razgledu...
Me zanima, kako bodo to komentirali naši protivojno razpoloženi anti-Natovci.

Prva seja skupščine Telekoma d.d.

24. december: Na Daliborjevih straneh. Tu pa le drobna pripomba, ki nima nobene veze s sejo, bi pa bila potrebna nujne obravnave na njej. Glede na to, da pričujoče strani menda občasno povohajo celo v Telekomu, javno sprašujem - Kaj lahko pričakujemo 1. januarja leta 2000?
Telekomunikacije so gotovo eno od področij, na katerih bo problemov ob prelomu tisočletja največ. In medtem, ko v Ameriki ustanavljajo krizne štabe, se pri nas o tem govori zgolj v smislu "Evropejci že spet nekaj težijo s temi letnicami, pa jim ustrezimo". Se morda motim?
Ni bilo pa še niti besedice s strani Telekoma. Ali se nam torej lahko zgodi mrk, oz. v kolikšnem delu Slovenije se nam obeta mrk?

"Monopol Telekoma se nanaša samo na javno govorno telefonijo"

20. december: ... pravi Peter Tevž, predsednik uprave Telekoma Slovenije v intervjuju za sobotni Dnevnik. Ta izjava se močno razlikuje od zatrjevanj nekaterih Telekomovcev še do pred kratkim. Gre za nesramno sprenevedanje ali za zelo radikalno spremembo politike pri Telekomu?
In še novica dneva: v sobotni izdaji drugega slovenskega dnevnika, Dela, ta teden ni bilo celostranskega oglasa za SiOL/Telekom...
>> naprej >>

V novo leto z dražjimi impulzi?

17. december: Tokrat lahko o že tolikokrat napovedani podražitvi impulzov spregovorim tudi precej bolj konkretno. V Dnevniku je bil namreč objavljen članek, ki pravi, da je predlog za podražitev impulzov v vladnem postopku že od začetka meseca in da bo (če bo sprejet) začel veljati z letom 99.
>> naprej >>

Štrajk tokrat v Franciji

16. december: Francosko internetsko združenje ADIM (Association of Dissatisfied Netsurfers) je v nedeljo, 13. decembra, organiziralo "modemski mrk" v Franciji. Po Španiji, Italiji, Nemčiji, Češki in menda tudi Poljski, so se zdaj očitno prebudili tudi Francozi.
Očitno nam je po vsej Evropi dovolj nategovanja v smislu "v Ameriki je sicer zastonj, ampak pri nas pa to ne gre...". Seveda gre! In kako bo šele moralo it, če bodo hoteli tile evropski dinozavri preživet! Z našim vred in na čelu.
Razlogi za stavko so precej podobni, kot drugod - previsoke tarife in neustrezna kvaliteta storitev francoskega Telekoma.
Sicer pa je bil francoski štrajk, tako kot večina ostalih, vsaj po prvih reakcijah sodeč, dokaj uspešen. Izpad prometa in števila priklopov je bil od 50% pa do 90%. Obisk na francoskih straneh pa je bil za 20% in več manjši, kot sicer velja za nedelje. Zanimivo (ali pa tudi ne) je, da je tamkajšnji telekom poizkušal v medijih te številke znižati na 10% in vse skupaj zrelativizirati - češ, ljudje nakupujejo, pa božič se bliža...Štrajk je odmeval celo med francoskimi ministri, ki so se zavzeli za nujno ukrepanje.
Ker predvidevam, da večini francoščina, ki vaš čaka na zgornjem linku, ni ravno domača, še link na Altavistin prevajalnik.
Poleg tega mi je na to temo uspelo najti še eno stran, kjer si lahko med drugim preberete tudi vse o francoskih tarifah.
Pa še France Telephone - stran francoskega telekoma.

Novosti na straneh

2. december (popravek 4. december): Uvedena je nova rubrika TeleHP.Art. Prispevki seveda dobrodošli. Spremenjena je tudi situacija pri natečaju za najboljši banner - sedaj si lahko ogledate prispele mojstrovine.

Telekom svetuje...

30. november: "Svetujemo vam, da račun plačate do datuma, navedenega na računu. V primeru zamude plačila vam bomo zaračunali zamudne obresti v skladu z zakonom, poslali opomin, zaračunali stroške opomina in vam na podlagi 8. člena Zakona o telekomunikacijah izključili telefon."
To je stavek, ki se pojavlja na zadnji strani novih računov, namenjenih naročnikom telefonskih storitev. Nič nimam proti opisanim ukrepom (dokler so upravičeni), ampak takole v enem stavku na tako netakten in skorajda zloben način natrositi toliko groženj je pa vseeno malce preveč!
Seveda nas potem s kakšnim Magnificom, Peterko, Štukljem ali pa kar s celim košarkarskim timom prepričuje, kako je dober in usmiljen do (finančne) pomoči potrebnih. Ne, dokler bom mesečno dobival na dom grožnje, me taka javna razkazovanja dobrohotnosti pač ne bodo ganila.

Telekomovi pritiski v politiki

28. november: Naši "predstavniki ljudstva" na Šubičevi v Ljubljani se še vedno dajejo okoli graje, ki s(m)o jo doživeli od bruseljskih uradnikov. Če se bodo do konca mandata uspeli dogovoriti, kdo je za kaj kriv, bodo morda začeli razmišljati celo o tem, kaj storit...
No, tale političen uvod ima zelo konkretno in tej strani primerno nadaljevanje - med razpravami v parlamentu se je pojavila tudi trditev enega od opozicijskih prvakov, da se nič ne ukrepa zato, "ker bi vladajoča stranka izgubila svoje privilegije in svoje monopole pri telekomunikacijah in naftnih derivatih" (Dnevnik). Ukrepi že so (vsaj kar se telekomunikacij tiče) - taki, ki krepijo monopol... (npr. zadnji Pravilnik, glej prejšnji članek)
Kasneje v razpravi je celo sam minister za evropske zadeve priznal, da je bilo res čutiti pritiske monopolistov. In jih je še, bi jaz dodal. Ne samo da jih je čutiti (to bi itak počelo vsako podjetje v podobnem položaju), tudi uklanjajo se jim in to je problem!
Članek v Dnevniku


Naj se ve!

25. november: Pred kratkim se je v Uradnem listu pojavil "Pravilnik o pogojih za izdajo dovoljenj za tržne telekomunikacijske storitve". Uf! Kakšno ime! Na kratko: gre za pravilnik, ki naj bi uredil nekaj podrobnosti, ki jih je Zakon o telekomunikacijah namerno ali nenamerno spregledal. Kot npr. to, da z Zakonom še ni bil uveljavljen monopol na področju interneta, da so si lahko kabelski ponudniki izbrali katerokoli omrežje (in ne samo SiOLovo)... Ja, morda je tule kanček ironije, kar pa še ne pomeni, da ni res. Žal.
No, kaj več o tem, kaj prinaša Pravilnik, ste si lahko prebrali tudi v oktobrskem newsletterju (takrat je bilo govora še o predlogu).
Sedaj je na voljo tudi angleški prevod Pravilnika. Namenjen je predvsem tujcem, ki jih zadeve zanimajo in lahko morda celo kako opozorijo, da se v tisti mali Sloveniji dogajajo čudne reči... Če slučajno imate kakšne mednarodne stike, ste zaprošeni, da besedilo razpošljete naokoli.
Html datoteka
Word97 dokument

TeleHP.Art

25. november: Na Telekom hatepage-u bo v kratkem uvedena nova rubrika, v kateri boste lahko svoj bes in uporništvo pokazali tudi tisto bolj "umetniško" razpoloženi. Torej - slike, zgodbe, pesmi ipd.
V zadnjem času se je nabralo kar precej takega materiala, tako da bo rubrika že na samem začetku zanimiva. Tokrat pa nekaj pesmi od Andraža, ki še pravi, da je pred kratkim objavljena pesem le predelava njegove predelave znane pesmi ;)
Še opozorilo, da so besedila, milo rečeno, precej kritična. Da ne govorim o tistem, kar je bilo cenzurirano...

Italijanski protest uspešen!

25. november: Morda se kdo še spomni kratke novičke na teh straneh, v kateri je omenjen protest italijanskih surferjev. Razlog - podražitev telefonskih impulzov.
Kljub temu, da protest (obremenjevanje telekomovega web strežnika) ni bil uspešen s tehnične plati (kar tudi ni bil namen), pa je vzbudil precej zanimanja celo med politiki. Italijanski palament je namreč pozval tamkajšnjo inštitucijo, ki nadzira področje telekomunikacij ("Communications Authority") -česaj takega v Sloveniji seveda nimamo - naj določi tarife, ki bi bolj vzpodbudno vplivale na razvoj interneta.
Več na The Industry Standard.

Cyber-štrajki po Vzhodni Evropi

21. november: Po Španiji, Italiji in Nemčiji (o čemer je bilo tudi na teh straneh nekaj zapisanega), se očitno prebuja tudi Vzhod. 18. nobembra se je namreč na Češkem zgodil protest proti povišanju cen, kar naj bi bilo novoletno "darilo" državnega telekoma (SPT).
Najbolj zanimivo je, da ob podražitvah uporabljajo enake metode pri več ali manj vseh telekomih - ustvarjanje megle s hkratno spremembo (skrajšanjem) dolžine impulza in podražitvijo impulza. Tudi na Češkem - impulz naj bi se skrajšal iz treh na dve minuti ("peak-hours" tarifa), cena za impulz pa povečala iz 2.40Kc na 2.60Kc.

CZ-stara

CZ-nova SLO
4,3 sit/min 7 sit/min 2,1 sit/min

(cene veljajo za dnevno - dražjo, lokalno tarifo, izračun samo približen zaradi "telovadbe" s tečaji)

Morda vas primerjava cen nekoliko preseneča. Zakaj torej vsa ta gonja proti "našemu" Telekomu? No, naš glavni problem so predvsem Telekomove metode, ki uničujejo trg in škodujejo precej bolj dolgoročno, kot pa samo cene. Ki pa seveda niso nepomembne.
Protest je bil uspešen - vsaj kar se udeležbe tiče, 100.000 modemov je 18. novembra utihnilo, 2000 ljudi je šlo celo na cesto...
Zanimivo je, da so protest podprli ISP-ji, vključno s tistim, ki je v lasti samega telekoma, prav tako je podporo izrazilo celo pristojno ministrstvo.
Za 1. december se podoben protest pripravlja tudi na Poljskem.
Uradna stran protesta: www.bojkot.cz
Več na to temo: The Prague Post

Kaj se obeta Telekomu po l. 2000?

21. november: Še nedavno tega smo lahko brali o neznanskem povpraševanju po delnicah nemškega telekoma (Deutsche Telekom), o milijardah, ki se ob tem obračajo, o rasti, ki ji ni videti konca... Ob vsem skupaj je bila verjetno še najbolj zadovoljna nemška vlada - "vzredila" je namreč kuro, ki je zlata jajca prinašala enega za drugim. Vsaj izgledalo je tako, kajti najnovejši pridevniki, ki se uporabljajo v zvezi z "uspehom" Deutsche Telekoma, so "dramatičen položaj", "nujno potrebni ostri ukrepi" ipd. Konkurenca, ki je DT prej ni bil vajen, je namreč naredila svoje. DT je samo letos pridelal izgubo, ki presega načrtovano izgubo za več let skupaj!
In zakaj mislim, da bi to moralo zanimati tudi bralce teh strani? Čez dve leti tudi naš Telekom lahko pričakuje družbo na trgu. Vsaj zakonske možnosti naj bi takrat bile. Trenutno država zelo intenzivno "pita" Telekom, mu podeljuje monopole, kjer za to ni potrebe, miži na obe očesi, če se Telekom kje pregreši zoper zakon ipd. Seveda zato cel kurnik strada, ampak kaj to državi mar, glavno da se Telekom dobro proda. No, po izkušnjah v Nemčiji in še kje, se utegne zgoditi, da tistih 70%, kolikor je v Telekomu državnega, sploh nihče ne bo hotel... Očitno se kaže, da so državni monopolisti na liberaliziranem trgu neučinkoviti, pa če jih država še tako ujčka (ali ravno zato).
Seveda ne povsod. Zgovoren je primer iz Irske, kjer so delavci državnega telekoma (oz. njihov sindikat) sami zahtevali liberalizacijo, ker so se bali, da bo njihovo podjetje sicer preveč neučinkovito in zatorej manj uspešno (posledična pa seveda tudi plače nižje).

Mobičuk, Mobireglja... Mobinateg!

19. november: Po sprva precej pozitivnem odzivu na Mobitelov Mobi (paketa Mobičuk in Mobireglja), se je v zadnjem času začelo pojavljati vse več dvomov v cenovno ugodnost te ponudbe. Zakaj?
Minute so dražje; za 29.900 sit (Mobireglja) dobite aparat, ki ga pri marsikaterem ponudniku mobilne telefonije v tujini dobite zastonj ali za nekaj tisoč tolarjev; naročnina kljub nasprotnim trditvam reklamnih oglasov obstaja, čeprav je Mobitel ne imenuje tako. In potem si še upajo na oglase zapisati "Brez obveznosti"!
Žalostno pa je to, da se nam Slovencem zdi vse skupaj neznansko poceni. Vse dokler ne preberemo drobnega tiska takih ponudb. Ali pa pogledamo čez Karavanke.
O najnovejši Mobitelovi potegavščini si lahko več preberete tudi v Mazzinijevem članku z naslovom Mobinateg, objavljenem v Delu (17. november 98), ali pa na Mobitel.Sux strani.

Prevod dela poročila Evropske komisije, ki govori o telekomunikacijah

17. november: Kot obljubljeno, vam je danes na voljo še komentiran slovenski prevod "Rednega poročila Evropske komisije o slovenskem napredku k priključitvi". Tule. Lahko pa si preberete tudi ostale dokumente na to temo.

Debitel ali Kako prevarati državo

16. november: Na Mobitel.Sux straneh je bil te dni objavljen obsežen prispevek, ki namiguje oziroma ugotavlja, da je ustanovitev Debitela (nekakšnega "service providerja", ki uporablja Mobitelovo GSM omrežje, ponuja pa svoje pakete) pravzaprav velika prevara - in prevarana naj bi bila država! Iz besedila se da razbrati, da je "anonimni avtor" zaposlen na Mobitelu, motivacija za pisanje pa naj bi bila predvsem strah pred uničenjem Mobitela. Ljudje, ki sodelujejo pri Debitelu, so namreč na razne načine povezani z Mobitelom in vse kaže, da gre predvsem za poizkus selitve dejavnosti iz državnega (Mobitel) v zasebno (Debitel) podjetje. S tem pa seveda tudi dobička.
Pa še tole, z objavo tega dokumenta je bila z Mobitelovih strani umaknjena povezava na Mobitel.Sux. S to povezavo s Mobitelovci verjetno hoteli pokazati, kako zelo odprti so. No, zdaj, ko gre zares, jih je vse to minilo...
Besedilo si lahko preberete tukaj.

Poročilo EU o napredku Slovenije

15. november: Četudi vas politika popolnoma nič ne zanima, ste zadnja dva tedna težko preslišali debato, ki se je vnela ob objavi "Rednega poročila Evropske komisije o slovenskem napredku k priključitvi" (Regular Report From The Commision on Slovenia's Progress Towards Accession). Poročilo je kajpak precej kritično do naše male državice in eno od področij, na katerih se ne skopari s kritiko, je tudi področje telekomunikacij.
>> naprej >>

Cene telefonskih storitev na Hrvaškem

15. november: Tokrat se bomo posvetili našim južnim sosedom. Pravite, da je Hrvaška dražja? Preberite.

leon.Telekom

11. november: Na www.leon.telekom.si si lahko preberete simpatično predstavitev trenutno največje zvezde slovenske športne, politične, kulturne in tudi splošno pop scene. "Telekom Slovenije je sklenil z Leonom Štukljem ekskluzivno pogodbo o trženju njegovega lika v humanitarne namene" - piše na teh straneh. Ha?
Ekskluzivno pogodbo? Besedilo se nadaljuje z omembo telefonskih kartic, ki bodo izdane "v ta namen". Glede na to, da omenjena ekskluziva verjetno ne velja samo za telefonske kartice - a lahko pričakujemo še kaj drugega?
Sicer pa se v zadnjih odstavkih pojavljata dva (vsaj za avtorja teh strani) precej nasprotujoča si koncepta. Na eni strani humanitarnost in olimpizem - kot predstavnika dobrega, na drugi Telekom. Kritika je namenjene zgolj slednjemu, o ostalem vse najboljše.

20.000 sit za slušalko?!

11. november: Prejšnjo sredo je bil v Delu objavljen članek, ki je govoril o uničevanju Telekomovih telefonskih govorilnic. Kot prvo naj povem, da obsojam vsakršen vandalizem nad telefonskimi govorilnicami. Če se komu to zdi simpatično, naj pomisli, da s tem v prvi vrsti škodi ljudem, šele potem Telekomu.
Seveda pa namen tega pisanja ni moraliziranje, zato kar k stvari. V članku je omenjeno, da je bilo samo na ljubljanskem območju letos za 32 milijonov tolarjev škode na telefonskih govorilnicah. Potem je še omenjeno, da ena slušalka stane 20.000 sit! Morda bom usekal čisto mimo, ampak 20.000 sit za eno navadno slušalko? Ne telefon, samo tisti plastični "izvesek".
OK, če bi to bile kakšne "super" slušalke, ki bi bile praktično neuničljive. Pa očitno niso, saj jih lokalni vandali za šalo "pukajo" iz aparatov! In potem se Telekomovci pritožujejo nad stroški.
Ne vem sicer, koliko je tu kriv Telekom in koliko verjetno edini domači proizvajalec javnih telefonskih aparatov, ampak varčni ravno niso. Ne eni ne drugi.

Podražitev impulzov na obzorju?!

10. november: Včeraj je iz Telekomove službe za stike z javnostmi prišlo sporočilo za medije. Govori o cenah impulzov. V Nemčiji, v Italiji in v Sloveniji. Seveda s precej jasnim sporočilom - v Sloveniji smo med najcenejšimi v Evropi. Neprimerno cenejši od Nemcev, celo cenejših od poceni Italijanov. Če bi ravnokar padli z Marsa in bi bil ta dokument prvo, kar bi dobili v roke, bi morda celo nasedli...
V dokumentu se namreč poleg (upam) nenamernih napak (površnost pri pretvorbi lire v tolar) pojavljajo tudi bolj pritlehna zavajanja (omenjanje samo SiOLovih cen na 0880 pri primerjavi z ostalimi državami - kar je daleč od resnice).
Namen? Pripraviti javnost - zaenkrat novinarje - na neizbežno (vsaj s strani Telekoma) - podražitev telefonskih impulzov. Že kar precej časa se govori o 100% podražitvi lokalnih klicev. Na to se lahko kar pripravite, žal.
Projekcija: Ko Telekom za 100% podraži telefonske impulze, kompletna IRC scena in pol ostalih uporabnikov interneta v Sloveniji privleče na dan svoje za vsak slučaj spravljene "zastonjske" SiOL accounte. SiOLu se zgodi nova afera (oziroma se nadaljuje junijska), sledijo nova sprenevedanja, laganja, nategovanja...

Katastrofe, tretjič (pa žal ne zadnjič)

9. november: V Uradnem listu je bil prejšnji teden objavljen zloglasni Pravilnik o pogojih za izdajo dovoljenj za tržne telekomunikacijske storitve. Veljati naj bi začel 15 dni po objavi. Nekaj več o tem dokumentu si lahko preberete tudi v oktobrskem newsletterju. Kratek povzetek:

  • Uzakonitev monopola na področju ponujanja internet dostopa (s SiOLom kot edinim ponudnikom)
  • Uzakonitev monopola pri ponujanju interneta preko kabelskih omrežij - kabelski operaterji lahko svoje omrežje povežejo v internet samo preko SiOLa
  • Uzakonitev nekakšne obskurne države inštitucije, ki naj bi podeljevala (tudi) IP številke - kar je precej smešna namera

Lahko samo upamo, da se bo našel kdo in na sodišču sprožil pobudo za presojo zakonitosti tega dokumenta - da se nam ne bo (zopet) smejal cel svet...

Katastrofe, drugič

9. november: Iz Bruslja je 4. oktobra prišlo poročilo, v katerem nam gospodje z Zahoda očitajo počasnost pri reformah. Pa ne samo v kmetijstvu - kar nas na teh straneh prav malo briga - ampak tudi v telekomunikacijah. O tem se sicer manj govori kot o prej omenjenem področju (in še nekaj podobnih), se bo pa marsikateri bralec strinjal, da je dolgoročno gledano področje telekomunikacij med najbolj pomembnimi.
Ob tem je še najbolj žalostno to, da slaba ocena verjetno temelji na stanju izpred kakšnega meseca ali še več, takrat pa je bilo stanje na področju telekomunikacij, predvsem interneta, nekoliko boljše, kot pa je danes. V tem času se je namreč zgodila:

  • Telekomova "invazija" na Arnes in s tem (morda) povezani problemi financiranja Arnesa,
  • Telekomovo prenehanje oddajanja vodov
  • Nova nategovanja okoli številke 0880 in, predvsem
  • Novi Pravilnik o pogojih za izdajo dovoljenj za tržne telekomunikacijske storitve - o tem več v naslednji novici

Marsikdo bi seveda pripomnil, da mnenja nekih politikov iz Bruslja še ne moremo smatrati za katastrofo. Morda bi kdo celo dodal, češ, kaj pa njih to briga. (Recimo tile)
Sam razmišljam drugače - hvala bogu, da koga to briga (čeprav ne iz istih razlogov, kot nas - ampak to je že druga zgodba), naših politikov tako ali tako ne. In to je zelo očitno.

Katastrofe, prvič

9. november: Mnogi ste verjetno opazili, da je bil Telekom hatepage od 4. novembra pa do danes, 9. novembra, nedosegljiv. Menda je bila kriva naravna nesreča, ki se je prejšnji teden dogajala širom Slovenije. Pod pojmom "naravna nesreča" tokrat ni mišljen Telekom ;)
Ljubljansko Trnovo, oz. telefonski kabli v tistem koncu, so bili namreč pod vodo. Telekomu se pa tudi očitno ni mudilo s sanacijo...

Članek v Delu

6. november: V včerajšnjem Delu je bil objavljen zanimiv članek na temo Telekomovega monopola, favoriziranja SiOLa s strani Telekoma, favoriziranja Telekoma s strani države, Arnesovih problemih... Naslov: Telekomov SiOL želi postati monopolist.
Nič novega za tiste, ki berete te strani. Članek pa vseeno priporočam v branje - redko se namreč zgodi, da takšen časopis objavi kaj na to temo.

Odbor DZ za infrastrukturo in okolje preložil razpravo

6. november: Razpravljati bi namreč moral o predlogu Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o telekomunikacijah, ki mu je na teh straneh posvečena posebna rubrika. Ker se ustrezne državne inštitucije niso uspele opredeliti do predloga, je predsedujoči dal besedo samo na predlogu prvopodpisanemu in ta je povedal nekaj besed.
OK, tokrat je šlo za "nepripravljenost". Kaj bo naslednjič?

Telekom prodaja meglo

5. november: Drugi del članka, ki ste ga lahko brali včeraj. Tokrat o nesmislih v cenovni politiki Telekoma in kam to vodi. Članek

Se vendarle obetajo spremembe zakona?

5. november: Matični odbor državnega zbora za infrastrukturo je razširil dnevni red današnje seje s 4. točko, ki bo obravnavala Predlog zakona za spremembo zakona o TK (skrajšanje monopola Telekoma, prepoved ukvarjanja Telekoma z internetom ...). Tudi točka št. 3 bo obravnavala Telekom, namreč, kako to, da si je Telekom prilastil dele telefonskega omrežja, ki so ga financirale in z lastnimi žulji zgradile krajevne skupnosti.
Na jutrišnji seji odbora bo Mirko Zamernik (prvopodpisani Predloga), poslanec SDS v DZ, razložil odboru, zakaj je bil Predlog vložen.

Ukinjanje zakupljenih vodov v imenu napredka?!

4. november: Telekomu zakupljeni vodi niso preveč všeč. Torej so jih preprosto umaknili iz ponudbe in ponudili drugo tehnologijo. Kaj je tu narobe in kaj jim pri obstoječi tehnologiji ni všeč, v članku.

Izbiramo najboljši banner!

3. november: No, kje ste zdaj vsi kreativni uporniki in upornice? Kje so kakšni predlogi za bannerje? Takoj na delo!
Še prej pa si preberite, kaj bi pravzaprav rad.

Mobi brez naročnine?

3. november: Odgovor je, vsaj v praksi, NE, čeprav vas skuša Mobitel prepričati v nasprotno. Za tiste, ki še ne poznate najnovejše Mobitelove ponudbe - če se odločite za Mobi, naj bi plačali zgolj 29.900 (Mobireglja) oz. 24.900 sit (Mobičuk) za sam aparat (in kar gre zraven) in promocijsko kartico za nekaj minut pogovora. Mesečna naročnina naj se ne bi plačevala, zato pa kupujete kartice z impulzi (oz. minutami) - in ko jih potrošite, kupite novo kartico - nekako tako kot pri telefonskih govorilnicah (s to razliko, da se porabljene minute štejejo pri Mobitelu, na kartici je samo identifikacijska številka, ki jo enkrat vtipkate v aparat).
Torej si rečete - kupim paket Mobičuk ali Mobireglja, povem vsem svojo novo tel. številko, vsi me bodo klicali na to številko, jaz pa iz tega aparata drugih ne. Tako ne bom plačeval ničesar. Nekako tako si lahko vse skupaj predstavljate, če poslušate Mobitelovce (in ne berete dovolj pozorno njihovih objav).
Pa ni čisto tako - vsakih 90 dni morate namreč kupiti novo kartico (2500 sit ali več), sicer vam aparat odpove poslušnost - dokler ga seveda ne osrečite z novo kartico...
Več informacij na temo Mobija najdete na Mobitelovih straneh, več aktualni temi pa na Mobitel.sux.nu.

Telefonske centrale kot orožje proti konkurenci

2. november: Verjetno vas večina že pozna štorijo s številko 0880. Za osvežitev spomina priporočam kratek članek izpred nekaj mesecev, v katerem so na hitro opisani glavni problemi.
Da bi torej lahko vaš ponudnik internet storitev (razen seveda če to ni SiOL) pri Telekomu pridobil možnost, da ga stranke kličejo na 0880, bi si moral priskrbeti tudi PRI ISDN priključek, kar, na kratko povedano, pomeni predvsem veliko denarja - 1.500.000 sit Telekomu in vsaj dvakrat toliko za opremo.
Doslej se je več ali manj samo govorilo, da je PRI ISDN priključek "umetni" pogoj, ki služi bolj odganjanju SiOLovih konkurentov, kot pa zadostitvi kakšnim nujnim tehničnim kriterijem. Sedaj je tu dokaz, ki kaže na to, da Telekom namerno zavaja neodvisne ponudnike interneta in jim bistveno otežuje pridobitev številke 0880 - vse v duhu favoriziranja svojega SiOLa. >>Nadaljevanje>>

Telekomovo razmetavanje z lastno infrastrukturo

2. november: Evropski telekomi so praviloma precej stara in okorna podjetja. Ves tale hype okoli interneta jih je zajel bolj ali manj nepripravljena - kar se na različne načine manifestira tudi v praksi. Telekom Slovenije seveda ni izjema in njihove tehnološke rešitve (ki se včasih - kar je še večja žalost - prenašajo tudi na SiOL) znajo biti tu in tam pravi anti-primer pri kakšnem poučevanju delovanja omrežij in podobnega. Pa poglejmo konkretni problem... >>Nadaljevanje>>

Novosti na straneh

28. oktober: Od sedaj naprej si lahko vsa besedila raznih zakonov, predlogov, pripomb ipd. snamete na enem mestu.
Prav tako lahko pridete na enem mestu tudi do vseh dokumentov na temo predloga Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o telekomunikacijah in pa do vseh newsletterjev (trenutno samo eden ;).
Mimogrede, očitno se začenja pojavljati tudi neke vrste angažirana umetnost - v smislu "boja" proti Telekomu ;) Prvi primerek je tu. (Ker gre za umetniško stvaritev, ne bom zganjal cenzure, kljub na trenutke malce "manj primernemu" jeziku ;)

Kako zavite so poti do interneta v Sloveniji?

27. oktober: To je bil naslov okrogle mize, ki je danes potekala v okviru Infosa. Moderator: Samo Kuščer (Monitor); udeleženci: Darko Bulat (K2.net), Marko Bonač (Arnes), Tomaž Kalin (predstavnik strokovne javnosti), Boris Horvat (ABM), Andrej Kositer (SISPA), David Pahor (predstavnik predlagateljev Zakona za spremembo Zakona o telekomunikacijah).
Manjkajoči: Miran Kramberger (podpredsednik Telekomove uprave), Sreta Marić (direktor SiOLa), Miro Rozman (sekretar na Ministrstvu za promet in zveze).
Se vam zdi, da je tale četica manjkajočih slučajno v taki sestavi? Nikakor ne! Gre namreč za ljudi, ki so vsak po svojih močeh prispevali, da je odgovor na vprašanje iz naslova - "Zelo".
O izgovorih (zakaj jih ne bo na okroglo mizo), sploh ne mislim govorit, ker so brezpredmetni (in povrh vsega še smešni). Rozman je npr. ugotovil, da se mu ozračje na tej okrogli ne zdi demokratično. In ga pač ni bilo...
Glavne zvezde (predvsem Kramberger) so torej izostale, brez njih pa vse skupaj ni bilo to, kar naj bi bilo - vsi so se namreč skoraj v vsem strinjali.
Skoraj vsi se se strinjali tudi v ugotovitvi, da je Kramberger odličen menedžer, ki samo izkorišča slabe zakone. Da so zakoni slabi, je res, da je Kramberger izvrsten poslovnež, pa je, milo rečeno, neumnost. In gospodje udeleženci to dobro vedo. Izvrsten menedžer namreč ne laže (glej prejšnji članek), izvrsten menedžer zna izračunati realno podražitev storitev svojega podjetja (glej podražitve lansko leto), izvrsten menedžer ne blati svoje konkurence brez kakršnihkoli dokazov (glej afera SiOL), izvrsten menedžer ne prikriva nepravilnosti v eni od enot svojega podjetja (glej afera SiOL), izvrsten menedžer se udeleži okroglih miz, kamor je povabljen in povabilo sprejme,...

TV Slovenija o Arnesu

27. oktober: V včerajšnjih Odmevih na TV Slovenija (na posnetku od 04:08:00 dalje) - ogled možen z Real Playerjem (Mimogrede, tisti, ki ste malo bolj napredni in že imate G2 player, slike ne boste videli. Kot mi je zatrdil odgovorni, so s tem že seznanili (?!) RealNetworks...) ste si lahko ogledali tudi prispevek o problemih na področju telekomunikacij v Sloveniji. Bralci teh strani že vse povedano veste, sta pa zanimivi dve izjavi g. Krambergerja, podpredsednika uprave Telekoma:
  • "Najeti vodi v Sloveniji niso več kot za 20% dražji kot vodi v drugih državah". Danes je na okrogli mizi na Infosu predstavnik podjetja Perftech pokazal izračune, po katerih so Telekomovi vodi v primerjavi z vodi njihovih poslovnih partnerjev na Nizozemskem od cca 40% pa do 80% dražji (odvisno od hitrosti prenosov). Ali Kramberger morda laže? Zgolj retorično vprašanje...
  • "SiOL nima nobenih prednosti" (v primerjavi z drugimi ponudniki). Ha, ha.

Back Orifice in SiOL

27. oktober: Vem, da gre že za zguljeno temo, ampak kaj ko se še kar dogaja... Danes sem namreč dobil kar dva e-maila, ki opozarjata, da je hekerski program z imenom Back Orifice zadnje čase zelo pogosto orodje za (nelegalno) pridobivanje gesel. Kaj več o Back Orifice-u in tem, kako ga odstranimo, na Matejevih straneh.
Sicer pa vas opozarjam, da se s tem programčkom ne preveč igrat. Vam mimogrede v računalnik pretihotapi kaj nezaželenega... To govorim iz lastnih izkušenj.

SiOL: S statistiko proti "tatovom"

27. oktober: Sicer nimam pretiranega veselja do objavljanja takih novic, ampak naj vam bo, dragi "anonimni" uporabniki SiOL accountov. Niste namreč anonimni, če še ne veste. SiOL pridno beleži vaše klice. Menda obstaja lestvica telefonskih številk, s katerih je bilo do sedaj poklicanih z največ različnimi accounti. V vodstvu pa je številka, s katere je bilo poklicano s cca 150 različnimi accounti.
Očitno mora biti številk, s katerih se kliče z večimi različnimi accounti zelo veliko, sicer se SiOL ne bi zatekal k takim statističnim metodam...
In zakaj ne gredo s tem v javnost? Zakaj kriminalisti še ne trkajo na vrata? Zelo verjetna razlaga se mi zdi, da enostavno nočejo priznati, da se ji to dogaja. In zato raje plačujejo odškodnine oškodovanim uporabnikom. Če so se SiOLovci s tem načinom "odpravljanja" problemov že kar sprijaznili, potem jim mora iti pa že res slabo...
Sicer pa se na temo povračil oškodovancem kmalu obeta zelo zanimivo branje!

Protest do nadaljnjega PRELOŽEN!

25. oktober: Protest in podpisovanje peticije v podporo Arnesu in ostalim neodvisnim ponudnikom interneta, ki je bil napovedan za jutri, ponedeljek, 26. oktobra (glej prejšnjo novico), JE DO NADALJNJEGA PRELOŽEN OZ. ODPOVEDAN!
Namen celotne akcije je predvsem obvestiti in prepričati javnost, da je Telekomovemu početju potrebno narediti konec. Pobudnik je zato sklenil, da namesto protesta, ki bi ga Telekom lahko morda obrnil celo v svojo korist (ali vsaj v posmeh) - kar se je že zgodilo, svoja stališča raje predstavi na tiskovni konferenci, ki je sklicana za jutri in bo potekala v okviru Infosa.
Uradna obrazložitev in napoved tiskovne konference
(Avtor teh strani pa se opravičuje, če je v bralcih zaman budil revolucionarnega duha ;)

TELEKOM, ARNES, peticija, vabilo!

24. oktober: "Nekaterim, posebaj tistim, ki smo Internet pomagali pripeljati v Slovenijo ni vseeno ali bo Internet ostal svoboden medij. Ce tudi tebi ni vseeno, pridi v ponedeljek ob 14:30 pred glavno poslopje nasega nacionalnega operatera telekomunikacij, ter tako izkazi svojo podporo ARNESu za vse lepo in pozitivno kar je v prejsnjih letih naredil in kar se vedno dela. Omogoca pa dostop do "Informacijske avtoceste" ne le sami drzavi in njenim uradnikom, ampak v prvi vrsti solarjem, raziskovalcem, uciteljem in vsem tistim, ki so znanja potrebni bolj kot cesarkoli drugega.", Darko Bulat, pobudnik.
Preberite celotno izjavo, z vsemi "grehi", ki se očitajo Telekomu. In predvsem, bodite tam in podpišite!

Protest v Italiji

24. oktober: Tudi kar se tiče interneta precej zaspana Italija se očitno zbuja. Napovedana podražitev impulzov je namreč sprožila močno odmevno akcijo - italijanski uporabniki interneta poskušajo z intenzivnim dostopanjem do web strani njihovega telekoma ovirati normalno delovanje strežnika.
Kaj o tem poroča CNN, si lahko preberete tule. Prav tako pa je Telekom hatepage tudi v neposrednem kontaktu z organizatorji akcije. Lahko si preberete pismo organizatorja (ang). Glavna ugotovitev, ki bi jo lahko iz pisma potegnil, je ta, da po konecu monopola našega Telekoma ne bo kaj veliko drugače. Žal.
Je pa zanimivo nekaj - v Italiji akcijo javno podpirajo ISP-ji. Pri nas bi že omemba kakšnega imena na tej strani lahko pomenila težave za dotičnega človeka.
Matična stran akcije.

Problemi tudi v Mobitelu

24. oktober: Čeprav se na tej strani ukvarjam pretežno s Telekomom in SiOLom, včasih ni odveč omeniti tudi preostalega člana "svete trojice" - Mobitela.
V današnjem Dnevniku si namreč lahko preberete o sumih, da je novi zasebni "ponudnik" mobilne telefonije (Debitel) zgolj by-pass podjetje Mobitela, v katerega naj bi se pretakal denar iz Mobitela.
Če hočete z vašim mobilnim aparatom zastonj klicati v Srbijo, potem si preberite tole.
In ko ste ravno pri stvari, obiščite še Mobite.sux.nu - odlično stran na temo Mobitelovih šlamparij. Mimogrede, primerjajte jo z Mobitelovo stranjo.

Izbiramo najboljši banner!

23. oktober: V zadnjem času ste mnogi svoje mnenje izrazili tudi tako, da ste mi pošiljali vaše lastne slikarske & risarske mojstrovine, ki Telekomu seveda ne bi bile niti najmanj všeč. Dandanes pa vsaka ideja, tudi tole gibanje, katerega podpornik je Telekom hatepage, potrebuje promocijo. Zato se začenja natečaj za najboljši banner, ki si ga boste, potem ko bo izbran, vstavili v svoje lastne domače strani, na Telekom hatepage-u pa boste dobili link na posebni strani s podporniki. Nagrada? SiOLov account z IRCa... hecam se (zastonj stvari pač niso primerne nagrade ;)
>>Kakšen naj bo banner?>>

Demonstracije v podporo Arnesu!

22. oktober: Ne veste zakaj? Potem berite članek iz dne 20. oktober. Če ste vsaj malo zaskrbljeni za prihodnost interneta in svobode govora na internetu v Sloveniji, potem boste tam (ponedeljek ob 14:30 na ploščadi med Cigaletovo 10 in Cigaletovo 15 - pred TELEKOMom), sploh pa, če ste @guest.arnes.si. Morda vse skupaj zveni malce apokaliptično, ampak to je realnost! Ko o tem govorijo vse največje avtoritete s področja interneta v Sloveniji, potem je to realnost in ne neka blodnja na Telekom hatepage-u!
Telekom hatepage ni organizator, je pa podpornik in promotor te akcije. Smrt Telekomu, svoboda narodu!
Uradna obrazložitev Pobudnika.

Newsletter tudi na web-u

22. oktober: Oktobrski newsletter, ki ste ga mnogi te dni dobili v vaš e-poštni nabiralnik, je sedaj na voljo tudi v html formatu. Če bi ga še vedno raje dobili po e-pošti, tudi prav, pravzaprav to še raje vidim.

Se Telekomu cedijo sline po Arnesu?

20. oktober: Danes je Arnes pripravil tiskovno konferenco, na kateri je bilo govora o finančnih težavah te inštitucije in o odklopu slovenskega akademskega omrežja iz svetovnega omrežja, ki grozi ob nadaljnjem neplačevanju povezav v tujino.
Arnes so dolžni financirati Ministrstvo za znanost in tehnologijo (MZT) in Ministrstvo za šolstvo za šport (MŠŠ) - pa obveznosti prav po otročje prelagajo eden na drugega (še posebej MŠŠ). Vsaj upam, da je to razlog - kajti na tiskovni konferenci je predstavnik MZT prebral dopis, v katerem Telekom predlaga, da zaradi finančnih težav Arnesa SiOL prevzame vse Arnesove uporabnike! >> članek >>

Pregled sprememb, ki bi jih prinesel novi zakon

18. oktober: Včeraj sem že pisal o novem Predlogu zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o telekomunikacijah. Gre sicer za zanimivo branje, vendar pa že sam naslov (kaj šele vsebina) včasih s svojo zapletenostjo koga odvrne od branja. Za vse take je tukaj bolj "prijetna" obrazložitev sprememb v html formatu.

Kdo laže Evropi?!

17. oktober: Pri prebiranju evropskih ocen Slovenije lahko naletite na marsikaj zanimivega. Na primer, ali ste vedeli, da je Arnes "bussiness-oriented" ISP? Ali pa da stane telefonski priključek v Sloveniji cca 52.000 sit? No, vsaj tako je nekdo povedal Evropejcem.... >> članek >>

Bo parlament spreminjal Zakon o telekomunikacijah?

17. oktober: Na poti v parlament je namreč Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o telekomunikacijah. Zadeva je še precej vroča, zato zaenkrat samo dva dokumenta, ki si jih lahko ogledate (Word format): 14. oktobra je zgornji predlog v Državni zbor RS vložila poslanska skupina SDS.
Če slučajno še kdo ne ve - trenutni Zakon o telekomunikacijah je eden od najbolj zaviralnih elementov na področju telekomunikacij.
Podrobnejša analiza predloga sledi. Seveda pa so vaši predlogi dobrodošli na marko.perme@mail.ljudmila.org. Konstruktivni prispevki bodo posredovani pripravljalcem zakona.
Naj še povem, da med newsletterjem, ki ste ga te dni morda prejeli z moje strani (in govori o neustreznih zakonih) in tem predlogom ni povezave. Gre za dve ločeni akciji, ki pa se kar nekako dopolnjujeta.

Novi newsletter

17. oktober: V vaše e-poštne nabiralnike je končno začel prihajati oktobrski newsletter, ki se tokrat skoraj v celoti posveča zakonom s področja telekomunikacij - viru večine naših težav torej.
Za tiste, ki se želite poučiti tudi o vzrokih in ne samo spremljati posledic, je tole obvezno branje! Hočem newsletter!

Zloraba SiOL accountov, n-tič

11. oktober: Naročniki SiOLa, ki ste konec avgusta dobili lično pismo z novim geslom za vaš SiOL account, verjetno niste pomislili, da morda niste prvi (in edini), ki veste za to geslo. No, po nekaterih informacijah so se že zadnji teden v avgustu na IRCu pojavila gesla, ki so začela veljat 1. septembra! Torej ne velja trditev, ki sem jo zapisal nekaj dni nazaj v bolj obširnem članku na to temo - da so namreč gesla prišla na IRC "šele" 1. septembra.
O tej temi se bo verjetno še pisalo...

Digitalizacija po Telekomovo

11. oktober: Za gospode iz Evrope je pri razvitosti telefonskega omrežja eden od pomembnejših podatkov odstotek digitaliziranega omrežja, oz. naročnikov, ki so priklopljeni na digitalno centralo. In Slovenija, resnici na ljubo, ni v tako slabem položaju.
Seveda pa pri vsej zgodbi eno od glavnih vlog igra tudi Telekom - kar ponavadi ne pomeni nič dobrega. In tudi tokrat ne...
Vsaj v specifičnem primeru, ki ga nameravam opisati, ne. Kraj dogajanja: Rožna dolina, Ljubljana. Kaj dogaja: Telekom uporabnike končno priključuje na digitalno centralo in jim ukinja nepriljubljene dvojčke. Ker pa baje ni bilo mogoče položit novih kablov, Telekom na hišo nabije anteno, jo usmeri proti sebi in to naj bi se imenovalo telefonska linija. Problem (ki pa to očitno ni za Telekom): Telekom da ob prevzemu take "linije" v podpis pogodbo, v kateri zagotavlja samo 9.600 kbit/sec prenosne hitrosti! Da, to je točno 5.8 krat počasnejše kot deklarirana hitrost novejših modemov, ki jih podpira tudi večina slovenskih ISP-jev, tudi SiOL. To je hitrost, na kateri internet ni uporaben!
Pa boste rekli, ja, saj večina telekomunikacijskih družb po svetu omenja to hitrost kot tisto, za katero še garantirajo. To je res, prav tako pa tudi drži, da danes nikomur več v razvitem svetu ne pride na misel, da bi napeljeval linije, ki ne zmorejo normalnih prenosov (ok 50kbit/sec). Za Telekom to ne drži, kajti kot pravi upravičeno razburjen uporabnik interneta iz Rožne doline: "Moj modem USR Sportster Flash, ki je na starem analognem dvojcku potegnil tudi 50kbit/sec sedaj potegne celih 16.8kbit/sec!!"

SiOL&Telekom v raziskavi RIS 98

11. oktober: Pred kratkim so bili predstavljeni rezultati raziskave RIS 98. Nekaj odgovorov utegne biti zanimivih tudi za bralce te strani - in zato jih tukaj tudi omenjam:
  • Najprej dobra novica za vse "kriminalce", ki ste izkoristili SiOLovo velikodušnost in prestrezli kakšen zastonjski account - namreč, accountov bo še več. Z malo računske telovadbe je iz rezultatov razvidno, da se delež Slovencev, ki namerava (ali) že ima account pri SiOLu strmo povečuje. Škoda, tega si ne zaslužijo. Opozoriti je treba, da je bilo vprašanje pri anketi leta 97 le splošno - "kdo je vaš ponudnik", letos pa je bilo omejeno na ponudnika interneta za dostop od doma.
    Številke: delež SiOLa med ISP-ji leta 97 je 11,6%, leta 98 pa 26,6%. Leta 97 je dostop preko SiOLa načrtovalo 22,1% tistih, ki so navedli konkretnega ISP-ja, letos pa že 33,7%.
  • Večina anketirancev (cca 60%) se tudi strinja, da Telekom zelo vpliva na razvoj interneta v Sloveniji. Prehiti ga le Arnes z nekaj več kot 60%.
    Kar 39% slovenskih surferjev meni, da Telekom negativno vpliva na razvoj interneta. Pozitivno mnenje o Telekomu ima 37.3%, ostali so neopredeljeni ali pa je njihov odgovor "niti negativen, niti pozitiven". Zanimivo je, da je odstotek anketirancev z negativnim odnosom pri Telekomu daleč največji. Edini, ki se mu vsaj malce približa, je Državni zbor RS. Daleč najbolj pozitivno vlogo ima po mnenju anketirancev Arnes - preko 80 odstotkov jih tako misli.
Anketa se tudi na veliko ukvarja z mnenjem anketirancev o Microsoftu. Kar je čisto v redu, ampak že malce dolgočasno. Zakaj ne bi uvedli še podoben razdelek za Telekom?

"Monopolistove kadrovske rošade"

7. oktober: Naslov je prepisan iz članka v današnjem Dnevniku, ki govori morebitnih spremembah v vrhu Telekoma. Pa da ne bom ponavljal - preberite si sami.

Zloraba SiOLovih accountov II

4. oktober: Gotovo se vsi še zelo dobro spominjate junijske afere s krajo SiOLovih gesel. Na srečo SiOLa so se kmalu zatem začele počitnice in vse skupaj je nekako potihnilo. Nekakšne začasne varnostne popravke so konec avgusta zamenjale celo prave varnostne rešitve in marsikdo od nas je začel celo dvomiti v svoje prepričanje o nesposobnosti SiOLovih inženirjev. No, ko bi le ostalo pri tem... >>nadaljevanje>>

Odziv na izjave Srete Marića v oktobrskem Monitorju

1. oktober: Med tem, ko smo se do sedaj zgražali samo nad debilnostmi izjav Krambergerja (ki je tudi podpredsednik Telekomove uprave, SiOLov "frontman", najbolj slavni slovenski "troublemaker" na področju telekomunikacij in neskončni navdih avtorju teh strani), se je sedaj s podobnim nastopom v Monitorju predstavil tudi Sreta Marić, zaenkrat še direktor SiOLa in pred kratkim odstavljen ter verjetno s Krambergerjem zamenjan član upravnega odbora SISPE (združenje slovenskih ponudnikov interneta). Morda so to malo grobe oznake obeh oseb, ampak popolnoma vse držijo in so dokazljive.
Torej, po ustaljeni navadi na tej strani bom članek povzel in komentiral v najbolj kritičnih točkah. Za celoten intervju bo potrebno poseči po Monitorju.
Marić poudarja, da SiOL veliko dela "na dvigu kakovosti pomoči uporabnikom" in potem našteva vse nove domislice, ki bodo to omogočile (osnovna in bolj napredna raven pomoči, nekakšen softver, ki bo mogočal statistično in drugačno (?!) obdelavo strank, terenska pomoč...). Vse skupaj izpade približno tako, kot da bi lokalni taksist razglabljal o interkontinentalnih letalskih poletih, s katerimi bi "izboljšal" svojo ponudbo...
Zakaj? Na SiOL-u praktično ne deluje niti osnovna telefonska pomoč. Resnični primer: ko je neko podjetje hotelo prenesti svojo stran na SiOLov strežnik in si urediti svojo lastno poddomeno, se je za informacije najprej napotilo v lokalno Teletrgovino. Tam sta bila na informacijah zaposlena dva človeka in nobeden ni niti dobro razumel, kaj ti "čudaki" hočejo od njih. Ko sta nekaj minut gledala kot teleta in prinašala neke nepomembne cenike, sta končno našla rešitev - seznam tel. številk, na kateri bi kaj vedeli o tem. Po dveh tednih klicarjenja so končno ugotovili, da domeno pravzaprav podeli Arnes (vse skupaj urejeno v dnevu ali dveh), sami pa uredijo prostor na strežniku...
O 0880. Marić nekaj dolgovezi o tem, kako da je zdaj vse drugače in kako da sta dva ponudnika - ABM in Perftech - že podpisala dogovor o uporabi te številke in kako da so cene številke 0880 zdaj za vse ponudnike enakovredne. Res je obstajal nek dogovor (z dne 10.7.98), ki je bil podpisan med omenjenimi podjetji in Telekomom ob pristnosti predstavnika iz Ministrstva za promet in zveze. Res pa je tudi, da sta obe podjetji kmalu za tem dogovor preklicali. V tem dogovoru so bili očitno z barantanjem izposlovani nekoliko bolj ugodni pogoji pri dodelitvi številke (ista cena za vse, določeni popusti...) zato pa je del dogovora tudi umik vseh vlog proti Telekomu na Uradu RS za varstvo konkurence s strani Perftecha. No, kot rečeno, ta pogodba nima več pomena.
Marić se tudi pohvali z novo, nočno tarifo na 0880, ta je 57 sit/uro. Stroški na številki 0880 so seveda popolnoma enaki, kot na navadni številkah - ki pa jih Telekom želi podražiti še za nadaljnjih 100%, ker drugače "ne more pokriti vseh stroškov" (torej bi bila potem nočna tarifa okoli 120 sit/uro). Kako je torej možno, da je 0880 številka čedalje cenejša, vse ostale pa čedalje dražje? Očitno Telekom izgubo, ki nastane pri 0880, pokrije z dobičkom pri navadnih številkah. Povedano po domače - uporabniki, ki ne kličete preko SiOLa in uporabljate navadne številke, s svojim plačevanjem impulzov plačate tudi del stroškov uporabnikov, ki so priključeni na SiOL in kličejo na 0880.
Glede internet telefonije in SiOLa (glej članek izpred nekaj dni): Marić pravi, da internet telefonija v Telekomu spada pod sektor za poslovanje z operaterji. Status operaterja za ponudnike internet storitev je popolna eksotika v svetovnem merilu in ga ima v Sloveniji samo SiOL. Status operaterja je tudi pogoj za pridobitev številke 0880 (tudi zato je še nihče drug nima).
Sedaj je torej jasno, zakaj noben drug ponudnik ne bo mogel priti do ponujanja te storitve. Še en monopol več, torej...
Nazadnje Marić še zatrdi, da "nobenih vdorov ali česarkoli podobnega ni več". Ob tej trditvi se ne tako maloštevilni uporabniki "nelegalno pridobljenih" SiOLovih accountov verjetno le nasmihate. Morda res ne gre za vdore, ampak pridobivanje SiOLovih accountov je še vedno eno od bolj popularnih početij slovenskega "IRC undergrounda". O tem se bo na tej strani v kratkem še pisalo.
Upam, da tale članek ni bil predolg in preveč zatežen. Za morebitna dodatna vprašanja pa le korajžno na e-mail.

Še enkrat o "internetskem štrajku" v Nemčiji

1. oktober: Kot sem omenil že v prejšnji novici, se v Nemčiji za 1. november napoveduje protest proti cenovni politiki njihovega Telekoma. Na ta dan naj bi se uporabniki vzdržali uporabe interneta in tako pokazali Telekomu, koliko njihovega prometa (in profita) je odvisnega od po sili zvestih (in zelo nezadovoljnjih) uporabnikov interneta.
V uspeh take akcije gre sicer dvomiti, je pa nekaj podobnega uspelo v Španiji. Po podobnem protestu, ki pa je bil veliko bolj organiziran, je njihova Telefonica znižala cene.
Nemčija je - vsaj kar se tiče cenovne politike pri dostopu do interneta - izredno problematična. Vzemimo za primer povprečnega nemškega najstnika - dijaka. Ker nemška akademska mreža ne omogoča subvencioniranega dostopa do interneta (tako kot pri nas Arnes) šolarjem, mora uporabljati komercialni servis, to stane v primeru ISP-ja T-Online (ekvivalent našega SiOLa) okoli 300 sit/uro. Poleg tega mora plačati še naravnost astronomske tarife za lokalne klice: nekaj manj kot 600 sit/uro podnevi in nekaj manj kot 170 sit/uro ponoči. Številke so naravnost neverjetne, ampak tako pravijo na Wired News.
Te številke pa seveda nikakor niso tiste, po katerih bi se moral zgledovati Telekom Slovenije ob spremembi cen. Nemčija je tudi v evropskem prostoru nekakšna "motnja" oz. anomalija, ko gre za cenovno politiko v lokalnem telefoskem omrežju. Hočem pa s tem pokazati, da v boju proti "velikim in zlobnim" telekomom Slovenci nismo osamljeni...

Po koncu monopola Telekoma Slovenije nič drugače?

30. september: To bi namreč lahko sklepali po težavah nemških surferjev. Njihov Deutsche Telekom je namreč pred kratkim izgubil monopol na kar nekaj področjih, vendar pa se pri dostopu do interneta ni kaj dosti spremenilo. Cene so, celo za naše razmere, izredno visoke.
Razočarani surferji celo pripravljajo in pozivajo k enodnevnemu bojkotu - torej 24 urno abstinenco od interneta. Ne vidim pa razlogov za tako početje. Tako in tako se (vsaj na lokalni ravni) ne morejo odločit za drugega ponudnika telefonskih storitev (ker ga pač ni), torej se bodo naslednji dan spet priklopili in porabili še kakšno urico ali dve več, da nadoknadijo za prejšnji dan...
Več na: "sestrski" strani v Nemčiji (original v nemščini), lahko pa uporabite tudi Altavistin Babelfish in si zadevo prevedete v nekakšno angleščino.

Telekom (nehote) dovoljuje konkurenco na področju internet telefonije?

29. september: Na SiOLovih straneh se je pojavilo naslednje obvestilo:

Vse, ki ste prejeli testno kodo za Internetno telefonijo obveščamo, da je s petkom, 18.9.1998, zaključeno prvo obdobje testiranja storitve, ter da od tega dneva dalje vstopne točke ne delujejo več. O nadaljnjih aktivnostih na tem področju vas bomo sproti obveščali.

To na svojih straneh objavlja SiOL, od Telekoma neodvisno in z ostalimi ponudniki interneta enakopravno podjetje ;) Tisti, ki ste malo bolj na tekočem, seveda veste, da naj bi se ta storitev tržila v okviru Telekoma, kar je tudi edino logično. Ta objava pa dopušča samo eno od teh dveh razlag:
  1. Storitev internet telefonije je prevzel SiOL, ali
  2. SiOL in Telekom sta tako prepleteni podjetji, da še sami uslužbenci ne vedo, kaj kam paše.
Če velja druga možnost, potem je obstoj SiOLa očitno nezakonit (SiOL je komercialno podjetje, Telekom javno - to pa se ne more prepletati v istem podjetju), če velja prva možnost, potem lahko takoj jutri isto storitev ponudi tudi K2.net, Amis.net ali pa katerikoli drug ponudnik interneta (vsi ponudniki imajo namreč, vsaj po zakonu, zagotovljeno enakopravnost) - to pa monopolistu Telekomu gotovo ne bi bilo všeč.
Kaj torej bo, Telekomovci?!
Mimogrede, vas zanima, kako priti do živega žvečilnemu gumiju na vaši najljubši majici? To in še veliko več na SiOLovih straneh ;)

Kličem planet Zemlja

28. september: Tako pravi slogan najnovejše reklamne kampanije, ki jo je v Sloveniji zagnal Iridium, prvi ponudnik globalnega satelitskega telefonskega in paging omrežja. O čemer ste lahko nekaj dni nazaj na teh straneh že brali. Seveda pa Iridium ne bo kar iz Amerike pošiljal račune (zaenkrat samo bogatim) Slovencem, za to namreč potrebuje partnerja. In slovenski partner je - Mobitel!
Mobitel je postal t.i. roaming partner - če boste Mobitelovo kartico vstavili v ustrezen "satelitski" aparat, bodo biti in bajti z vašim vreščanjem in šepetanjem romali preko satelita v ušesa vašega sogovornika. Prav tako bo Mobitel ponujal tudi storitve Iridiuma, katerega večinski lastnik je, mimogrede, Motorola, velik konkurent Ericssona, ki tako zgledno sodeluje z Mobitelom...
Tokrat nobene kritike, ne vidim razloga. Dodatne info na Mobitelovih straneh. Ne priporočam pa vam www naslova iz reklam - www.iridium.it - zadeva je tako počasna, kot da bi biti in bajti ne samo potovali do satelita in nazaj, ampak bi zraven naredili še kakšen ovinek okoli sonca...

Informacijski mrk na obzorju!

27. september (popravek: 28. sept): Opozorilo iz naslova velja predvsem za tiste, ki dostopate do interneta preko akademskega Arnesa. Torej za večino šolarjev, dijakov, študentov, raziskovalcev... Vse kaže na to, da Telekom spet ne bo korektno izpeljal svoj del naloge ob prehodu Arnesa na hitrejše omrežje (iz TEN-34 na TEN-155). Da so stvari še hujše, se zadnje čase močno zapleta tudi pri financiranju Arnesa. Članek na obe temi je bil objavljen v sobotnem Dnevniku in ga močno priporočam v branje.
Tu pa kratek povzetek članka z mojimi komentarji in dodatnimi informacijami vred:
Arnes ima dovolj finančnih sredstev samo še za september, potem bo malha prazna. Matično ministrstvo - Ministrstvo za znanost in tehnologijo (MZT) sredstev nima več, Ministrstvo za šolstvo in šport (MŠŠ) ne vidi razloga, da bi prispevalo denar (čeprav ravno njene ustanove - šole, univerze, samo ministrstvo..., naredijo 60% prometa na Arnesovem omrežju!), Finančno ministrstvo pa o finančni pomoči noče slišati. Kaj bo po septembru? Mrk? Vsekakor bi lahko naši "ljudski" predstavniki na Šubičevi nehali le govoričiti o tem, kako je to grozno, da Telekom nagaja Arnesu (no, vsaj tisti, bolj "napredni" del poslancev), ampak tudi kaj storili. Na primer da pritisnejo na pristojna ministrstva in uredijo financiranje Arnesa. In da se končno tem ljudem vsaj pove, da je zakon, ki so ga sprejeli (telekomunikacijski) slab, izredno slab! Tako zelo slab, da bi jih moralo biti sram, da so kaj takega sploh sprejeli!
Če vas vse zgoraj zapisano vsaj približno tako jezi kot mene, potem morda ne bo odveč datatoteka z naslovi vseh naših poslancev, lepo ločenih s podpičjem - copy&paste v CC razdelek vašega poštnega programa, pa jim povejte, kaj si mislite. Če bodo razumeli, o čem pravzaprav govorite. Pravzaprav, če sploh vedo, da imajo e-poštne naslove... Pa brez nesramnosti, gre vendarle za poslance.


V istem članku je govora tudi o nerazumno visokih Telekomovih cenah za najete vode. Telekom tukaj svoje cene primerja s tistimi v JV Evropi! A ti ljudje sploh vedo, kaj je JV Evropa?! Albanija, Srbija, Bolgarija... - a so to države, s katerimi se je vredno primerjati?! Telekom Slovenije sicer res lahko primerjamo samo s kakšnim telekomom v JV Evropi, ampak da oni javno vzemajo JV Evropo za referenco, to je pa že smešno. In še bolj žalostno.
Omrežje TEN-155 naj bi zamenjalo jeseni leta 1997 vzpostavljeno omrežje TEN-34. Gre za vseevropsko akademsko omrežje in Arnes je priklopljen na to omrežje. Z omrežjem upravlja organizacija Dante, ki je tako ob vzpostavitvi TEN-34, kot tudi TEN-155 v vsaki državi izbral najugodnejšega ponudnika za najem vodov. Pri nas je bil najugodnejši ponudnik Telekom. Bil je tudi edini - zakoni namreč prepovedujejo, da bi v Sloveniji še kdo drug ponujal vode v najem.
Pri Dante-ju Telekom Slovenije dobro poznajo. Medtem ko se ostale države trudijo, da bi se vključile v to omrežje, naš Telekom celo arogantno postavlja svoje pogoje, pod katerimi je pripravljen sodelovat! Ne samo, da hoče uporabit drugo tehnologijo, kot jo predpisuje Dante, njegove cene so celo za nekaj 100 odstotkov višje od ostalih! Čudim se, kako je lahko konec 20. stoletja v enem samem podjetju v eni majceni državici skoncentriranega toliko idiotizma!
Da postaja Telekom podjetje z internacionalnim vplivom, kaže tudi primer izpred kakšnega leta: Ob vzpostavljanju bosanskega akademskega omrežja, ki se je hotelo v Evropo povezati preko Slovenije, se je zaradi nemogočega izmišljevanja Telekoma projekt za nekaj časa ustavil. Bosanci so trpeli zaradi našega Telekoma! Besedico "našega" tu izgovarjam z vsem dolžnim sramovanjem.
Trenutno se na državni ravni še nihče kaj pretirano ne razburja. In ko si bo Telekom morda nekoč omislil, da Arnesova oprema ni več dobrodošla v Telekomovih prostorih, bo verjetno že zelo zelo pozno za ukrepanje...
Upam, da malo ostrejši jezik v tokratnem članku ni preveč oster ;)

Kako to počnejo sosedje...

23. september: Avstrijci, bolj konkretno. Govorim pa o telefonskih tarifah na številkah za dostop do interneta (pri nas je to zloglasna 0880). Tako kot naš Telekom, ima tudi avstrijski PTA svojo podružnico, ki se ukvarjam s ponujanjem dostopa - torej bi morala biti oba telekoma v podobni poziciji.
Seveda se zavedam, da je primerjava precej nesmiselna - naš SiOL ima, po besedah Telekomovcev, najboljšo opremo v celi Srednji Evropi (torej tudi boljšo od tiste pri avstrijskem PTA), prav tako je številka 0880 daleč najbolj napredna - tako zelo napredna, da je še nihče na svetu nima (torej tudi ne avstrijski PTA) - da ne naštevam naprej. Ampak, za trenutek vseeno pozabimo na vsestransko inferiornost vsega telekomunikacijskega sveta napram našem SiOL-u in primerjajmo:

  • Dostop do posebnih številk
    Avstrija: Sodeč po informacija na internetu večina ponudnikov uporablja posebne številke
    Slovenija: Samo SiOL koristi posebno številko 0880, za ostale so postavljeni tako nemogoči pogoji, da pridobitev praktično ni možna
  • Zaračunavanje končnim uporabnikom
    Avstrija: Uporabnik dobi dva računa - od ponudnika dostopa in od PTA
    Slovenija: Uporabnik dobi skupen račun za uporabo internetnih storitev in porabljene impulze - to je tudi glavni razlog za tako zelo razširjen trg z ukradenimi SiOL-ovimi accounti
  • Zaračunavanje telekoma ponudnikom interneta
    Avstrija: Vsi ponudniki za posebno številko plačajo cca 3.000+ ATS mesečno - vsi enako, uporabniki storitev imajo pri vseh ponudnikih interneta enako tarifo na posebnih številkah
    Slovenija: Obstaja več cenovnih razredov številke 0880, katerih namen je, kar se le da poceni tarifiranje za SiOL in kar se da drago za ostale, če bi kdo drug slučajno hotel to številko pod danimi pogoji
  • Cene
    Avstrija: Cene na posebih številkah so za polovico in več cenejše od cen lokalnih telefonskih tarif, ki pa so v povprečju precej višje kot pri nas
    Slovenija: Cene na posebni številki trenutno niso toliko nižje, da bi bile (če bi jih bilo možno pod normalnimi pogoji pridobiti) za ne-SiOL ponudnike zanimive - še zmeraj pa so cene v povprečju nižje kot v Avstriji
Še nekaj dodatnih zanimivosti: na straneh avstrijskega telekoma PTA je tudi seznam ponudnikov interneta v Avstriji, ki uporabljajo posebne številke. Si predstavljate kaj takega pri Telekomu Slovenije, ki si upa brez vsakega razloga celo kriminalizirati (in se zaradi tega kasneje bebavo izgovarjati) svojo konkurenco ("oni so kradli gesla!")?! PTAjev lastni servis je le eden od mnogoh v abecednem vrstnem redu. Pri nas pa - "SiOL uber alles" (prosto po predstavnikih Telekoma)
Vse podrobnosti v zvezi s posebno številko so tudi jasno zapisane, ne pa tako kot v Sloveniji, ko pri 0880 kar naprej govorijo o neki Pogodbi med ponudnikom in Telekomom, ki naj bi to opredeljevala!
Ker vam nemščina po vsej verjetnosti dela težave, je tu še link na prevajalnega robotka na Altavisti. Pravzaprav gre za ribico, Babilonko ;) Samo vpišite naslov strani in izberite Translate from: "German to English". Za silo bo že.

Tretji ponudnik mobilne telefonije?

23. september: Prejšnji teden so se ob slovenskih cestah na jumbo plakatih, pa tudi v nekaterih medijih pojavili oglasi za Iridium. Gre za globalnega ponudnika storitev mobilne telefonije (in prenosa podatkov), ki namesto anten (tako kot naš Mobitel in kmalu tudi Si.Mobil) uporablja mrežo satelitov, ki pokrivajo več ali manj celotno zemeljsko oblo. Se že navdušujete? Nikar! Cene niti slučajno niso primerljive s tistimi pri klasični mobilni telefoniji - samo aparat stane nekaj tisoč dolarjev...
Je pa storitev zelo zanimiva za najbolj odmaknjena področja planeta, kjer ni telekomunikacijske infrastrukture. Pa smo pri vprašanju, ki se je verjetno marsikomu utrnilo - zakaj torej v Sloveniji zganjajo tako propagando? Se jim zdi Slovenija tako zelo odročna, ali pa tako neverjetno bogata? Morda gre bolj za strateške in dolgoročne interese, kdo bi vedel. Vsekakor pa ta tehnologija ima prihodnost, tudi pri nas.

Direktorju SiOL-a šteti dnevi?

20. september: SISPA (Slovenian Internet Service Providers Association) je združenje slovenskih ponudnikov internet storitev. V združenju sodeluje tudi SiOL, predstavnik SiOL-a (Sreta Marić, dolgoletni direktor Videoteksa, Teleoken in SIOL-a) sedi v samem upravnem odboru SISPE.
Predsednik upravnega odbora SISPE je za septembrski Monitor izjavil: "Na tem mestu moram poudariti, da je tudi Siol član Sispe, da njegov predstavnik v samem upravnem odboru Sispe zelo tvorno sodeluje in da je njegova vloga predvsem pozitivna, zato smo se tudi odločili ločevati med odzivi podjetja Telekom in SiOL. Reakcije in izjave obeh strani se popolnoma razlikujejo in tudi SiOL se je na nek način ogradil od določenih izjav predstavnikov Telekoma..."
No, Telekom se je odločil, da tega "neskladja" med njegovimi in odzivi SiOL-a ne bo več trpel. Po novem namreč Sreta Marić ni več predstavnik SiOL-a v SISPi. Zamenjal ga bo - Miran Kramberger! Da, tisti Kramberger, ki je že "blestel" s svojimi izjavami ob aferi z Levjesrčnim, po mnogih informacijah zagovornik "hard-core" variante Telekomovega monopola. Po mojem skromnem mnenju tudi daleč najbolj škodljiv posameznik na področju razvoja interneta in telekomunikacij na splošno v Sloveniji - njegov vpliv je namreč mnogo večji od formalne funkcije, ki jo v Telekomu opravlja. Po tej zamenjavi lahko pričakujemo nevarne konflikte na relaciji SiOL - SISPA.
Sodeč po govoricah pa to še zdaleč ni vse - Sreta Marić naj bi izgubil tudi svoj položaj v SiOL-u - zaradi problemov, ki SiOL tarejo praktično ves čas od ustanovitve, še posebej pa zadnje mesece. Še ena priložnost za krepitev Krambergerja?! Če ne drugega, menim, da ima Kramberger možnosti, da postane takorekoč naravni sovražnik številka ena vseh slovenskih cyberščakov. Razplet (upam) sledi...

SiOL izboljšuje zaščito (?!)

19. september: Kot piše v današnji Res Slovenici, naj bi Telekomovci, oz. SiOLovci po "neprijetni" izkušnji izpred dveh mesecev "izboljšali zaščito in sprejeli vrsto varnostnih ukrepov. Med drugim so namestili nov, boljši požarni zid in uvedli večplastno zaščito sistema. Preizkušajo tudi tako imenovani elektronski certifikat, ki ga bodo naročnikom ponudili na začetku prihodnjega leta."
Poleg tega je začel SiOL svoje uporabnike na svojih straneh obveščati o možnih zlorabah in načinih zaščite.
Novo je tudi to, da na servis.siol.net lahko dostopajo samo SiOLovi naročniki.
Baje so sedaj inštalirali tudi caller id-je (naprave, ki zabeležijo tel. številko klicočega).
Izgleda, da so se res potrudili. škoda da nič ne pomaga...
SiOL trenutno priznava, da se mesečno na IRCu pojavi okoli 10 ukradenih gesel.
SiOL je v začetku junija trdil, da je v preprodaji okoli 10 ukradenih gesel - kasneje se je izkazalo, da gredo številke v stotine.
Koliko bo tokrat? Kljub vsej zaščiti postaja po nekaterih informacijah zbiranje SiOL-ovih gesel pravi hit med nadebudnimi srednješolci. To so seveda popolnoma nepotrjene informacije in so tu predvsem zato, da vas pripravijo na morebitno drugo "rundo".
In kje je vzrok za vse te težave? V popolnoma eksotični tehnologiji številke 0880, ki omogoča zastonjsko on-line bivanje, če je le account ukraden. Telekom sicer govori o "tako napredni tehnologiji, da je še nikjer drugje nimajo". In je tudi ne bodo imeli.
Najnovejša domislica slovenskega cyber-undergrounda:
Morda imate SiOLov account, pa bi radi iz vse te afere vsaj malo profitirali? Razpošljite svoje geslo in uporabniško ime vsem svojim prijateljem, sami bodite 24 ur on-line, potrudite se, da bo račun res ogromen. In potem zahtevajte povračilo - za tak račun so krivi hekerji, ki so vam "ukradli" account, ne pa vi ;)
Seveda tega raje ne vzemite zares. Ni lepo. So že tako in tako dovolj ubogi...

ABM še vedno on-line!

6. september: Izključitev ABMa iz interneta, ki jo je Telekom napovedal za soboto ob 18 uri, se je zgodila šele v nedeljo dopoldne (se morda v sobotnem dežju nobenemu ni ljubilo priti v službo?). Kot so pri ABMu že zagotovili v sporočilu za javnost, pa njihovi uporabniki tudi po Telekomovi "izključitvi" lahko brez težav dostopajo do Interneta.
Sicer pa je potrebno razjasniti naslednje - ponudnik storitev (Telekom) je seveda upravičen do plačila storitve s strani naročnika (ABM). Sporna je metodo - blatenje podjetja po časopisih (pod krinko obveščanja ABMovih naročnikov - to je namreč naloga ABMa, ne pa Telekoma) - ko pa vendar za take primere obstajajo sodišča!

Kratka novica v zvezi z aktualno temo tudi na Daliborjevih straneh z informacijami iz sveta telekomunikacij.

Imperij vrača udarec?

5. september: Po objavi za Telekom nadvse "neprijetnih" intervjujev v novem Monitorju(glej novico spodaj) je sobotno Delo (05.09.98) postreglo s (plačano) objavo, ki vzbuja sum, da Telekom "vrača udarec".
Torej, Delo, stran 18:

Obvestilo

Vse uporabnike, ki dostopajo na internet in uporabljajo elektronsko posto preko podjetja ABM, obvescamo, da omenjeni ponudnik internet storitev od sobote, 5.9. 1998, od 18.00 ure dalje, zaradi neplacevanja svojih obveznosti ne bo mogel uporabljati internetnih storitev preko najetega voda.
Ker kljub stevilnim pravocasnim opozorilom s strani Telekoma Slovenije podjetje ABM poravnavanja svojih obveznosti ni uredilo, Telekom Slovenije ni imel druge moznosti, kot da se odloci za tak ukrep.
Uporabnikom internet storitev podjetja ABM sporocamo, da torej za morebitne tezaave pri dostopanju na internet Telekom Slovenije ne more prevzemati nobene odgovornosti.

Hvala za razumevanje
Telekom Slovenije


Direktor podjetja ABM je Boris Horvat, eden izmed treh intervjuvancev iz Monitorja. Kot ostala dva, tudi on ni skrival ogorčenosti nad Telekomovim početjem. Naj dodam, da ne gre za osamljene "primerke" kritikov - nad Telekomom in odgovornimi državnimi organi se zgraža vsa stroka in vsi, ki imajo kakorkoli opraviti s Telekomom. Ponavljam, vsi! To lahko v veliki meri potrdim iz lastnih izkušenj. Gre samo za to, kdo ima "jajca" da to pove in kdo se gre politika.
Torej, naključje ali ne? Odgovor lahko pričakujete na teh straneh v naslednjih dneh.

Telekomov dumping ne pozna meja!

5. september: Novica, ki bi v normalnih razmerah navduševala: Telekom je dostop preko 0880 klicne številke v nočnih urah (19.00 do 7.00) pocenil na 0,95 sit/min (s p.d.). Stara cena in veljavna cena preko dneva je še vedno 1,77 sit/min (brez p.d.). Po sedmi uri zvečer torej lahko iz kateregakoli konca Slovenije surfate za 57 sit/uro + urna postavka. Problem je seveda v tem, da te številke zaenkrat ne more pod normalnimi pogoji pridobiti noben drug ponudnik interneta! Ja, ko bo SiOL edini ponudnik...
Nasvet? Bodite enkrat za spremembo idealisti, sledite srcu in ne denarju - naj vas SiOL ne premami...

KDAJ?

4. september: ...se sprašujejemo vsi, ki nekako slutimo novo Telekomovo podražitev impulzov, oz. skrajšanje le teh. Zopet naj bi šlo za združevanje tarifnih razredov, tako da bi se najcenejša - lokalna tarifa podražila za 100%. Ko se to zgodi, bodite predvsem pozorni na:
  • Zavajanja s strani Telekomovih predstavnikov o tem, kakšna pravzaprav je podražitev. Verjetno vam bodo poskušali dopovedati, da bo telefon & internet po podražitvi cenejši (da, take neumnosti so trdili ob preteklih podražitvah).
  • Obljube o tem, kaj vse se bo pocenilo zaradi te podražitve. Verjetno bo zopet na udaru cena priključka (cca 100.000 sit), ki bi morala pasti na tretjino že ob lanskoletni podražitvi.
  • Tiha šepetanja Telekomovih predstavnikov o dobičku, ki jim ga bo ta podražitev prinesla. Seveda, če se bo našel kakšen junak med novinarji, ki bo to vprašal.
  • Ostale neumnosti, s katerimi bodo poizkušali upravičiti podražitev (ki sama po sebi ni tako zelo neopravičljiva)
  • Gospoda Krambergerja, podpredsednika uprave Telekoma in njegove izjave. To zadnje še posebej...

Prispevek "Liberalizacija telekomunikacij" v reviji Monitor

4. september: Prva jesenska številka revije Monitor prinaša intervjuje z nekaj najbolj kompetentnimi ljudmi, ko gre za področje interneta in telekomunikacij v splošnem (Andrej Kositer - SISPA, Darko Bulat - K2.net, Boris Horvat - ABM d.o.o.). Tema - stanje na področju telekomunikacij & interneta v Sloveniji in zakaj je tako slabo. Afera SiOL se je torej izkazala kot pomemben mejnik - končno se je namreč o Telekomovih "packarijah" začelo govoriti in pisati v medijih, ki dejansko lahko vplivajo na mnenje očitno precej "zmedenih" državnih uradnikov, ki slepo sledijo Telekomovim željam in potrebam.
Kljub skorajda istim vprašanjem vsem trem (in posledično zelo podobnim odgovorom) gre za zelo zanimivo branje, tu pa le nekaj poudarkov:
Vsi trije sogovorniki so mnenja, da Telekom negativno vpliva na razvoj telekomunikacij v Sloveniji, to pa še podkrepi mnenje Evropske komisije, ki pravi, "da so zadeve pri nas zelo slabo urejene" in da je "naš zakon o telekomunikacijah slab" (Kositer).
Tema pogovora je bila tudi že ukinjena SiOL-ova klicna številka 9711, s katero je SiOL kar naenkrat postal lokalni ponudnik po vsej Sloveniji - za kar so morali ostali ponudniki vzpostavljati vstopne točke za vsako omrežno skupino posebej. Nelegalno je bilo torej to, "da Telekom ni omogočil uporabe podobne tehnologije na podoben način tudi drugim ponudnikom" (Bulat). Telekom je bil zaradi te poteze obtožen zlorabe monopola s strani Urada za varstvo konkurence in Zveze potrošnikov. Kaj dlje pa zadeva ni prišla.
Horvat tudi pravi, da se je stanje bistveno spremenilo s SiOL-ovim prevzemom omrežja EUNET in uvedbo številke 0880 lansko leto. Bulat pa doda, da "je rast uporabe interneta v zadnjih letih v Sloveniji močno upadla" ter da "negativni trend sovpada s pojavom Telekomove aktivnosti na področju interneta". Eden od takih negativnih vplivov je gotovo tudi podražitev najetih vodov (nad katerimi ima Telekom seveda monopol) za 700% lansko leto.
Klicna številka 0880 je bila po mnenju Bulata zgolj "poskus legalizacije prejšnjega nelegalnega stanja s številkami iz nabora 97xx". "Pri številki 0880 gre za tehnično isto zadevo kot pri 97xx" pravi Horvat. Tako Horvat kot tudi Bulat namigujeta, da je uvedba 0880 pravzaprav "prelivanje sredstev iz monopolne dejavnosti (navadne telefonije) v njihovo tržno dejavnost - internetne storitve". Vsekakor nelegalno! Vsi trije sogovorniki poudarjajo, da "tehnologije 0880 ne uporabljajo nikjer v Evropi" (Bulat). Praksa v svetu je, da se na takih številkah zaračunava lokalna tarifa, vendar pa uporabnik dobi račun od lokalnega telekoma in ne od ponudnika interneta. To je tudi jedro spora med Telekomom in ostalimi ponudniki (združenimi v Sispi).
Pa še o aferi SiOL. Vsi se strinjajo, da se to lahko zgodi vsakomur. Vseeno pa je avtor teh strani mnenja, da je bil SiOL prvi v vrsti "vseh", ki se jim to lahko zgodi... Kositer še pove, da "smo (Sispa) imeli zelo pozitiven pristop, vendar pa se Telekom na našo ponudbo za pomoč ni odzval". Oh, odzval se je že - z obtožbami, da oni (konkurenca) stojijo za vdori!
Več v Monitorju.

SiOL = Slovenija Offline?

21. avgust: Že kar nekaj dni se pri našem največjem ponudniku interneta, ki ima med drugim tudi najboljšo računalniško opremo v Sloveniji in celi Srednji Evropi (?!) dogajajo jako čudne stvari. Poštni strežnik v dopoldanskih urah praviloma ne dela ali vsaj ne sprejme gesla, servis.siol.net je nedostopen ali pa se izpiše obvestilo o trenutni nedostopnosti...
Se namešča kakšen nov varnostni sistem, gre morda za navadno šlamparijo? Odgovor si izberite sami, SiOL vam tega tako in tako ne bo povedal.
Za komično plat sicer precej žalostnega stanja poskrbijo obvestila z opravičili, ki jih po izpadu dobivajo uporabniki. Si predstavljate tole: Dragi-a občan-ka, opravičujemo se vam, ker prejšnji teden niste imeli vode. Dobava bo morda motena tudi ta teden.... Nekako tako se namreč glasijo SiOL-ova obvestila o prekinitvah. In če se to zgodi nekaj dni zapored, potem to ni nekaj nepredvidenega - razen seveda..., razen če fantje in dekleta na SiOL-u (zopet) ne vedo čisto dobro, kaj se jim dogaja.

SiOL menja vsa gesla

21. avgust: V zadnjih tednih so uporabniki SiOL storitev po (navadni) pošti dobili lično kuverto. V njej pravijo, da bodo 31.8.98 vsem zamenjali gesla, priloženo pa je tudi že novo geslo, ki bo veljavno po omenjenem datumu. Po letu dni od prvih crackerskih vdorov in tri mesece po aferi v zvezi s tem je torej SiOL končno začel ukrepati - če seveda ne upoštevamo "ukrepov" takoj po aferi, ki se jim je smejala vsa Slovenija...

Članek v Delovi Sobotni prilogi

19. julij: V Sobotni prilogi dnevnika Delo (18.07.98) je bil objavljen zelo zanimiv članek na temo telekomunikacij v Sloveniji in škodljivemu vplivu Telekomovega monopola na razvoj tega področja. Must-read za vse, ki vam ni vseeno!

Rezultati julijske ankete

16. julij: Končno so pred vami tudi rezultati junijske ankete. Julija in avgusta bo stran malce manj aktualna (ob predvidevanju, da se na področju telekomunikacij ne bo kaj veliko dogajalo), potem pa spet vse po starem - s čimer seveda ni mišljen junij in takratno dogajanje okoli gesel. Razen če za kaj podobnega (zopet) ne poskrbi naš Telekom.
Do takrat pa - čimveč sonca ... in vsega kar gre zraven ;)

0880 je "SiOL only" klicna številka?

27. junij: Recimo, da se ponudnik dostopa do interneta. Recimo tudi, da želite vašim strankam omogočiti klicanje na 0880, tako kot SiOL. S tem seveda gesla in uporabniška imena, ki jih dajete vašim strankam, postanejo precej bolj zanimiva za crackerje - zato tudi recimo, da je vaš sistem zaščite boljši celo od tiste pri SiOL-u (Telekom, odpusti mi za tole)! No, pa poglejmo, koliko možnosti imate, da vam Telekom klicno številko 0880 tudi dejansko odobri (po zakonu je to namreč dolžan). Kaj vas torej čaka?
  • S Telekomom morate podpisati Pogodbo o medomrežnem poslovanju. Ki, mimogrede, ne obstaja. Telekom je namreč (zadnja leta?!) v reorganizaciji.
  • Dovoljenje URST-ja za opravljanje storitev. Na omenjeni inštituciji, mimogrede, teh dovoljenj ne izdajajo, ker še ni sprejet ustrezen pravilnik.
  • Imeti morate vsaj približno toliko strank, kot jih ima SiOL (18.000) - sicer boste Telekomu plačevali take zneske, da se vam 0880 zagotovo ne bo izplačal.
  • Od Telekoma morate kupiti še primani ISDN priključek. Čeprav za to ni kakšnih resnih tehničnih razlogov. To lahko, skupaj z menjavo vse opreme, stane kar nekaj milijonov tolarjev.
Verjetno ste ugotovili, da vam ne kaže preveč dobro. Ampak ne ubupajte! Obstaja namreč ponudnik, ki mu je uspelo podpisati neobstoječe pogodbe, ki je dobil neobstoječa dovoljenja, to je - SiOL!
Če ste se ravnokar vrnili z Marsa, potem tale informacija: SiOL je Telekomova enota za posredovanje dostopa do interneta. Kljub svojemu ustanovitelju pa ne obstajajo nikakršne kapitalske povezave, predvsem pa, v odnosu do Telekoma so vsi ostali ponudniki dostopa popolnoma enakopravni s SiOL-om...
...pravijo na Telekomu. Jim verjamemo? (zgolj retorično vprašanje ;-)
Zaključek: če uporabim izraz iz nekega drugega področja - SiOL je največja črna gradnja v Sloveniji! Črna gradnja z 18.000 stanovalci in popolnoma neustrezno varnostno službo!

Internet telefonija - zadnji udarec telekomom?

27. junij: Internet telefonija je (vsaj s tehnološkega stališča) nov način prenosa govora. Omrežja, ki jih uporabljajo telekomi za posredovanje govora, telefaksov ipd. so seveda ločena od tistih, po katerih se pretakajo paketki, namenjeni v vaš browser ali poštni program (razen seveda v zadnjem delu - do vašega računalnika, če dostopate preko modema). No, bistvena razlika med obema omrežjema je v tem, da vas nekajurno pohajkovanje po ameriških WWW straneh ne stane praktično nič, isto dolg telefonski pogovor z nekom iz Amerike pa celo premoženje.
In rodila se je nova storitev: pogovori preko interneta. Pred letom ali dvema so se pojavili programi, ki so to omogočali. In izginili. Razlog je preprost - za navaden pogovor je bil potreben računalnik, povezava v internet, relativno zapleten program... - in na strani sogovornika isto.
Kako so vse te težave rešili (žal, zopet) Američani? Uporabnik z navadnim telefonom pokliče lokalnega ponudnika take storitve, potem odtipka še željeno ciljno številko (lahko na drugem koncu sveta). Od ponudnika storitve naprej se govor prenaša po internetu - na drugi strani pa se zopet preusmeri v navadno telefonsko omrežje.
Stroški so torej samo z lokalnim klicem do ponudnika storitve in naročnino na tako storitev.
Pred letom ali dvema se je govorilo celo o prepovedi takih pogovorov v Sloveniji - Telekom je bil očitno nekoliko paničen. Ampak, stvari se zadnje čase radikalno spreminjajo - medtem ko so se do pred kratkim s to storitvijo ukvarjala predvsem na novo ustanovljena podjetja, se jim zadnje čase pridružujejo tudi veliki telekomi. Tudi naš. Problem je v tem, da ta tehnologija s stališča dobička nedvomno škodi velikim telekomunikacijskim družbam, po drugi strani pa, če jo ignorirajo, bo škoda še večja.
Telekom Slovenije (po lastnih besedah) večino zaslužka pobere ravno pri mednarodnih klicih. Ali se z uvedbo cenene internet telefonije (zaenkrat zgolj testno) zavestno odpoveduje najbolj dobičkonosnemu delu svojih storitev? Težko.
Zaradi monopolnega položaja (ki si ga bo/je Telekom po potrebi priboril in uzakonil, kot sem prepričan) na tem področju, mu itak nihče ne more mešati štrenov. Torej se zna zgoditi, da bodo cene neprimerne ali pa storitev tehnično neuporabna. No, to dvoje verjetno že tako in tako, bi rekel...
Več informacij na:

Mi že ne!

21. junij: "To tržnim tekmecem seveda ni in ne more biti všeč. Če se zdi razumljivo in logično, da skušajo iz konkurenčnega boja izriniti največjega in najmočnejšega tekmeca, pri čemer ne izbirajo sredstev, so lahko sporne in dvomljive uporabljene metode, kakršna je tudi ta", Boris Ziherl, vodja službe za odnose z javnostmi na Telekomu o tem, zakaj je SiOL-ova konkurenca vpletena v zlorabo gesel, 21. maja v pismu slovenskim medijem.
18. junija je na pogovorih, ki so potekali na Ministrstvu za promet in zveze, ta ista konkurenca zahtevala opravičilo za neupravičene obtožbe predstavnikov Telekoma (izkazalo se je pač, da so kvečjemu pomagali pri raziskavi, ne pa delovali v škodo SiOL-a). Vrli Telekomovci so jim razložili, da Telekom nikoli ni obtoževal konkurence za krajo gesel. Pa ja! Jutri verjetno lahko pričakujemo: "Kakšna kraja gesel? Kje ste pa o tem slišali?!"

Crackerska uvidevnost...

21. junij: še majhen dodatek k članku "Kako jim je uspelo?" izpred nekaj dni. Program, ki se je predstavljal za poštni strežnik, ni enostavno pobral gesla in uporabniškega imena, ter zavrnil prijavo. Ko je oba podatka dobil, je namreč (poleg tega, da ju je shranil) prijavo posredoval še naprej pravemu poštnemu strežniku. Tako s strani uporabnikov zlorabe sploh ni bilo opaziti. Ni kaj, uvidevni so pa vseeno bili ;)

Kdo bo mešal štrene Mobitelu?

20. junij: Po izbiri drugega koncesionarja je vlada neverjetno hitro koncesijo Si.mobilu tudi dejansko podelila. Vzrok za tako naglico - po zavlačevanju, ki smo mu bili priča zadnjega pol leta, verjetno tiči v Bruslju.
Najbolj zanimiv partner v Simobilu je prav gotovo Telia, švedska telekomunikacijska družba v lasti države. Nekaj podatkov:
Telia ima na švedskem (cca 8,5 mio prebivalcev) 1,961 mio naročnikov mobilne telefonije NMT&GSM (pri nas Mobitel cca 115.000), njihov ISP (Telia Internet) ima 268.999 naročnikov (pri nas SiOL cca 18.000), poleg tega je tudi operater kabelskih omrežij (TV&internet), igra pomembno vlogo pri prihajajoči digitalni televiziji, zelo pomemben pa je tudi podatek, da gre za podjetje z zelo močno razvojno enoto. Vsega skupaj Telia samo na švedskem zaposljuje 32.000 ljudi! Ob zgornjih številkah (iz marca 98) je potrebno omeniti, da Telia ni monopolno podjetje, saj ima švedska že kar stoletno (!?) tradicijo na področju prostega trga telekomunikacij. Trenutno ima na švedskem trgu mobilne telefonije še dva konkurenta.
Poleg švedske so prisotni tudi na ostalih trgih v Skandinaviji, Baltiku, Veliki Britaniji itd.
Lahko si preberete tudi novico Telie o izbiri Simobila za drugega koncesionarja. Seveda samo če znate švedsko ;)

SiOL še vedno z varnostno luknjo?

14. junij: širijo se govorice, da SiOL še vedno ni odpravil napake, ki ga je stala (kot sami pravijo) 17 mio sit. Zlorabe naj bi se jim dogajale celo v preteklem tednu - torej v času, ko je MNZ predstavil svoje zaključke. Ali ti zaključki še niso popolni, ali pa gre res za neverjetno šlamparijo SiOL-a. Če seveda govorice držijo.

Kako jim je uspelo?

14. junij, popravljeno 20. junija: Kako so krekerji pobirali gesla - zgolj ideja.

Najprej, napaka na SiOL-u je ogrožala vse ponudnike interneta ter vse poštne strežnike (v kolikor ste bili priklopljeni preko SiOL-a). Sam postopek pa je izgledal takole:
  • X-ORG se priklopi na SiOL in se pretvarja, da je    njegov računalnik recimo mail.mnz.si ali kaj podobnega
  • nek uporabnik iz ministrstva od doma pokliče SiOL    ter hoče prebrati svojo pošto s strežnika na ministrstvu
  • poveže se s strežnikom mail.mnz.si ter posreduje svoje    uporabniško ime in geslo
  • lažni mail.mnz.si odgovori, da je geslo nepravilno,    nakar se potuhne
  • uporabnik poizkusi še enkrat, tokrat uspešno, misleč,    da je prvič napačno vpisal geslo ali da so bile motnje
  • X-ORG ima sedaj uporabniško ime in geslo za poštni    strežnik tega uporabnika, kar pomeni, da lahko:   
    • bere njegovo pošto   
    • briše njegovo pošto   
    • pošilja pošto v njegovem imenu (!)
    • v primeru enakega gesla za pošto in priklop v omrežje pa tudi bolj ali manj - odvisno od ponudnika - zastonjsko on-line bivanje.
Podobno bi šlo za poljubni poštni strežnik na internetu.
Problem je bil v preveč "naivnih" SiOL-ovih routerjih, ki so takoj "verjeli" programu skupine X-ORG, ko se je le ta predstavil kot poštni strežnik.

Komentar na tiskovno konferenco MNZ-ja

12. junij: Ne, tokrat to ne bo sovražim-vse-povprek-in-počez komentar. Je pa (upam) kar se le da objektiven povzetek dogajanja, ki je zadnje tedne razburjalo slovensko cyber sceno. Na volju tukaj. Komentarji dobrodošli.

SiOL-ovi stari grehi

12. junij: Kot morda nekateri veste, je na teh straneh tudi februarja potekala bitka za pravice SiOL-ovih naročnikov. šlo je za visoke račune, razlog pa je bil nekoliko drugačen. Če sumite, da so vaši računi previsoki kljub menjavam gesla, potem je priporočljiv ogled strani Robina Hooda Internetskega (ne, nima nobene zveze z Richardom Levjesrčnim). Izpolnite obrazec, Robin še vedno čaka na vaše prijave!

Tiskovna konferenca MNZ-ja

12. junij: Hm, kaj naj rečem... Tokrat sem malce mimo usekal - s svojimi napovedmi. Na včerajšnji tiskovni konferenci je MNZ predstavil svoja odkritja, ki kažejo na zlorabo v precej večjem obsegu, kot je kazalo do sedaj. Poleg SiOL-a so bili tarča še nekateri drugi komercialni ponudniki internet storitev, pa tudi ljubljanski fakulteti. Več o odkritjih MNZ-ja na Daliborjevih Informacijah iz sveta telekomunikacij, pa tudi v Dnevniku. Neposredni krivci naj bi bili trije hekerji iz mariborskega območja, precej nesrečno pa je v vse skupaj padel Levjesrčni.
Več o dogajanju danes zvečer.

Mobitel ne bo več sam na nebu

12. junij: Vlada je po nerazumljivo dolgem zavlačevanju končno izbrala drugega ponudnika GSM-a. V boju med Digitelom in Simobilom je zmagal slednji. Začetek delovanja se pričakuje konec letošnjega leta.

Stavim!

8. junij: Stavim:
  • da Telekom nima Levjesrčnega, oz. nima nič več od imena!
  • da je zgodba o programu, ki naj bi se predstavljal kot poštni strežnik in tako pobiral gesla
    a) hudo pomanjkljiva
    b) navadna pravljica za lahko noč
Odgovore pričakujemo od MNZ. Ta teden.

Mimogrede: v današnji Mladini je članek o kraji SiOL-ovih gesel.

Newsletter in nova anketa

7. junij: Na voljo so rezultati majske ankete in nova junijska anketa. Prav tako se je možno naročiti na newsletter, ki bo začel prihajati konec meseca.

Špekulacije v zvezi z Levjesrčnim

6. junij: Po tiskovni konferenci Telekoma ste mi mnogi začeli (z večjim ali manjšim veseljem) dopovedovat, da me (nas) je, po domače povedano, Levjesrčni nategnil.
Moje stališče je naslednje: glavni namen kampanje na teh straneh - pred in po Levjesrčnem - je odkrivati nepravilnosti v Telekomu in zadnje čase SiOL-u. Gesla so bila ukradena. Gesla so se preprodajala, kar dokazujejo visoki računi uporabnikov. Z objavo gesel se je to končalo - ne rečem, da je to zasluga te strani, je pa vprašanje, koliko bi bil SiOL pripravljen priznat, če do objave ne bi prišlo.
Osebno še vedno močno dvomim v to, da bi dejansko prijeli "lopove". "Ovadba Levjesrčnega" se sliši nekako tako kot "ovadba proti neznani osebi". Bomo videli.
Lahko pa si preberete besedilo, ki poskuša odgovoriti na vprašanje "Kdo je Levjesrčni?". V mnogočem se z Matejem - avtorjem, kar strinjam. Kot pa sem že omenil, to niti ni bistveno. Vsekakor pa bodo na teh straneh objavljene tudi novice, ki bi zanikale moje "teorije".

Tiskovna konferenca NIL-a

6. junij: Današji Jutranjik je objavil vest o včerajšnji tiskovni konferenci NIL-a, na kateri so govorili tudi o kraji gesel. Med drugim je bilo rečeno:

... način, ki je verjetno najbolj zanimiv, pa vključuje konkurenco, ki so jo tudi na Telekomu obtožili kraje gesel. Vsi slovenski ponudniki medomrežnih storitev so s Siolom povezani na vodih iz optičnih vlaken, imenovanih ISDN. Hekerji, ali pa celo sama konkurenca, bodo lahko s posebnim in niti ne dragim programom brali gesla Siolovih uporabnikov in jih uporabljali kadarkoli.

Potrudili se torej niso kaj preveč, tile naši SiOL-ovci, da do kraj ne bi prišlo...

O enakopravnosti

6. junij: Takole pa izgleda enakopravnost med slovenskimi ponudniki dostopa do interneta: (Telekomova ponudba)

Zakupljeni vod za prenos podatkov/elasticno omrezje z blokovnim posredovanjem - najeti vod Frame Relay, dostopni 256 kbps, CIR 64 kbps:

varianta a) - prikljucitev na SIOL
vzpostavitev voda: 180.000 SIT
mesecno najemnina: 38.250 SIT

varianta b) - prikljucitev na kateregakoli ponudnika Interneta
vzpostavitev voda: 144.000 SIT
mesecno najemnina: 78.000 SIT

In potem se SiOL-ovci&Telekomovci še pritožujejo, da jih konkurenca ne mara...

SiOL-ovo sporočilo za javnost...

5. junij: ... je na voljo tu.. Sporočilo je v značilnem we-are-the-best slogu. Zanimiva pa je tudi izjava:

"V SiOL-u razpolagajo z najsodobnejšo vrhunsko opremo, ki ji v Sloveniji, pa tudi na širšem območju srednje in vzhodne Evrope ni enake. Za zaščito naročnikov je poskrbljeno v največji možni meri."

Hm, kot prvo, je to žalitev večine slovenskih in srednjeevropskih ponudnikov dostopa do interneta in ostalih e-podjetij (upam si trditi, da ima v celoti gledano SiOL-ova konkurenca boljšo zaščito!). A si predstavljate, da bi se šel SiOL elektronsko bančništvo?!
SiOL-ovci hkrati govorijo o vrhunski zaščiti in priznavajo, da se je kraja zgodila. Njihova zaščita izgleda približno tako, kot če bi vhodna vrata v hišo zaklenil s petimi ključavnicami, okna pa pustil odprta! Zaščita vrat je seveda vrhunska in je gotovo boljša od sosedov.
Pa še tole - kazenska odgovornost seveda leži na tistih, ki so ta gesla ukradli, praktično pa - in to bi moralo biti vsem jasno - je prvi krivec za afero sam SiOL! Take kraje se da preprečit, vendar pa SiOL zaradi skopuštva pri varnostnih ukrepih (verjetno pomanjkanje ustrezne enkripcije...) očitno tega ni storil.
In še zadnje za danes: morda so na teh straneh res malce "norčavi" in morda celo žaljivi komentarji, nikakor pa ne neupravičeni ali celo zavajajoči.

Tiskovna konferenca Telekoma

5. junij: Samo Telekoma. MNZ bo namreč svoje izsledke predstavil naslednji teden. Na baje dobro obiskani tiskovni konferenci je g. Kramberger zopet potrdil, da so krajo gesel spremljali že od februarja (in s tem postavil na laž samega sebe - pred dvema tednoma je namreč v Delu izjavil, da se to sploh ne dogaja).
Gesla naj bi v javnost "lansirala" skupina hekerjev s programom, ki se je predstavljal kot poštni strežnik. Ko je uporabnik poslal podatke strežniku, so le ti (tako pravijo) končali v rokah nekoga drugega. Na čelu te skupine naj bi bil kar Levjesrčni, ki so ga baje tudi že našli! Te možnosti sicer ne morem popolnoma ovreči (ker teh reči pač ne vem), lahko pa (z velikim veseljem) ugotovitev komentiram, oz. postavim vprašanje - zakaj bi hotel nekdo, ki od preprodaje gesel dobro zasluži, kar naenkrat vse to objaviti?! Če bi ga zapekla vest, bi enostavno nehal, če bi tako zelo sovražil SiOL, bi nadaljeval. Kje je torej motiv?
Zelo verjetno pa drži, da gesla res niso prišla iz samega SiOL-a in njegovih uslužbencev. Če bo to MNZ tudi nedvoumno potrdil, sledi opravičilo vsem prizadetim SiOL-ovcem (trditev o vpletenosti uslužbencev je bila na teh straneh kar nekajkrat omenjena).
SiOL tudi pravi, da bo vrnil denar vsem, katerih računi bodo močno odstopali od normalnega mesečnega povprečja. To je vsekakor pohvalno. Vsa morebitna nezadovoljstva nad temi postopki pa najprej pošiljajte na SiOL in šele potem meni. Sam namreč lahko take primere zgolj objavim, malce povprašam, kaj več pa že ne.
Me pa veseli, da se niso znašali nad to stranjo - in njenim lastnikom :))

Komentar na včerajšnje pisanje Dnevnika

5. junij: Mislim, da bi moral nekdo nekoga tožit... Če ste prebrali Dnevnikov članek, verjetno veste za kaj gre, drugače pa na to pripombo pozabite.
(Seveda je članek z naslovom "Priznamo" [TeleHP, 4. junij] parodija na pisanje Dnevnika, ki je nastala v moji glavi)

Tiskovna konferenca Telekoma

4. junij: Danes ob 13.30 bosta Telekom&MNZ na tiskovni konferenci predstavila svoja odkritja v zvezi z objavljenimi gesli. Jutri tudi poročilo na teh straneh.

Priznamo!

4. junij: Priznamo, Levjesrčni in druščina smo skupaj s ponudniki interneta, SiOL-ovimi konkurenti, pripravili zaroto proti prej omenjenemu podjetju.
Letos januarja smo iz prostorov SiOL-a v oranžnih plastičnih zabojnikih z dovoljenjem prisotnih snažilk odnesli 645 gesel uporabnikov SiOL storitev, ter jih deponirali na brniško letališče. Priznamo, da je med komercialnimi ponudniki mišljen tudi komercialni Arnes, ki je to (komercialni) postal nekaj let nazaj, ko je ugotovil, da z akademsko dejavnostjo ni dobička. Priznamo, da je bil naš namen uničiti ugled edinega pravega ponudnika internet storitev v Sloveniji. Opravičujemo se, ker nismo vedeli, da imajo tako superiorno zaščito, v kateri do kraje ne more priti - mi pa smo to vseeno storili. Prav tako se opravičujemo našim policajem, ki smo jih kar za 4 mesece zaposlili z iskanjem naših oranžnih plastičnih zabojnikov. Pozdravljamo njihov trud in usposobljenost za razkrinkavanje tovrstne kriminalitete.
Ostro zavračamo očitke o kakršnikoli obliki krivde SiOL-a za nastalo situacijo, saj smo gesla ukradli mi, kljub njihovi superiorni zaščiti! Prav tako se tudi veselimo tiskovne konference našega Velikega brata, ki nas bo dokončno razkrinkal, ter nam sodil po vseh merilih pravičnosti, ki jih priznava.
Priznamo!

Razkrinkal nas je članke-si-delimo-s-pticami-Dnevnik ["Levjesrčni in ostali"]
Pozor! Zaradi velike koncentracije neumnosti v omenjenem članku lahko bralec utrpi resne duševne bolečine. Tako kot avtor teh strani. Zato kakšen resen komentar o pisanju Dnevnika in o današnji tiskovki Telekoma jutri.

Sodelovanje Dnevnika in SiOL-a

4. junij: Pred kratkim je SiOL razširil ponujeno vsebino na svojih straneh s kratkim povzetkom dnevnih novic, ki jih pripravlja Dnevnik. Novice lahko prebirate na tem naslovu. Ali se bo to sodelovanje kaj občutilo pri poročanju Dnevnika o težavah SiOL-a?

Oškodovani uporabniki

31. maj: Vsi, ki ste mi pisali, da ste dobili previsoke račune / ste se našli na seznamu / oboje - ta teden bo zadeva z vašimi pritožbami mirovala, a vidimo, kaj se bo namenil storiti SiOL.

Rezultati majske ankete

31.maj: Vprašanje v majski anketi vas ni ravno spravljalo v dilemo - glasovi so bili namreč zelo enotni. Oglejte si rezultate. Drug teden bo objavljena junijska anketa. Upam, da se mi bo uspelo izmisliti (še) bolj zanimivo vprašanje. Predlogi zelo dobrodošli.

Čakamo na Odgovor

31.maj: Ta teden se nam torej obeta Odgovor. Odzvala naj bi se SiOL in MNZ, ki baje že od februarja raziskuje zadeve. Očitno je naše policaje malce povozil čas...
Nestrpno torej čakamo!

SiOL in ura

30. maj: Ko boste gledali porabljen čas na naslovu http://servis.siol.net morate izpisanim uram prišteti eno uro, saj so očitno SIOLovci od marca dalje prezaposleni z odkrivanjem, kam izginjajo gesla, da bi na računalniku nastavili poletni čas.
D.

Članek v Dnevniku

30. maj: Sobotna izdaja. Tudi na internetu. Zelo zanimivo. Več mi ne gre izpod prstov. Rabim kakšen dan, da si odpočijem od tega...

Osebna izpoved ;)

29. maj: Končno malo miru... Tale teden pa verjetno ne bom tako zlahka pozabil. Hvala vsem za pisma, čeprav moram priznat, da je bilo vsakodnevno prebijanje skozi desetine pisem - muka. Poleg tega bi se lahko zgodila še kakšna tožba - kar upam, da se ne bo. Čeprav sem za to, da moje pisanje bere in se nanj odziva čimveč ljudi, je bilo tole vseeno malo preveč.
Tudi Levjesrčni je očitno sklenil, da je svoje povedal. Ni ga več. On je bil pod še precej večjim pritiskom. Upam, da sta te paranoja in strah že minila, kdorkoli in kjerkoli že si.
Na tej strani bom naslednji teden spremljal predvsem (obljubljen) odziv Telekoma, ter sproti omenjal zanimive članke v slovenskih medijih.

Pošljite pritožbo!

28. maj: Če ste eden od oškodovanih uporabnikov SiOL-ovega servisa, potem nemudoma spišite pritožbo in jo pošljite "vašemu" SiOL-u. Lahko se namreč zgodi, da bodo do vračila prišli samo najbolj vztrajni in pogumni oškodovanci.

Telekom podal prijavo

28. maj: V današnjem Dnevniku je objavljena novica, da je Telekom podal prijavo o zlorabi internet gesel na UNZ Ljubljana. Na koga se ta prijava nanaša, ni rečeno. Sledi pa komentar na izjavo vodje službe za stike z javnostjo pri Telekomu - g. B. Ziherla:
Pravi, da so za zlorabe vedeli že letos februarja, vendar o tem niso javno spregovorili, ker je bil tak dogovor s kriminalisti! In zdaj moja interpretacija: če bi o tem javno spregovorili, bi morali poravnavati škodo, tako pa je očitno niso imeli namen! No, sedaj so zadeve seveda popolnoma drugačne.
Gospod pravi tudi, da je gesla izdala konkurenca, ker da SiOL-ovi uslužbenci gesel ne poznajo. Jejhata, jejhata, gospod Ziherl, kakšna nerodnost. Konkurenca ima torej dostop do najbolj zaupnih podatkov v vašem podjetju, tako zaupnih, da jih še vi ne veste?! In s tako zaupnimi podatki potem "trejdajo" po irc-u? A mislite, da so zaradi "superiornosti" vašega servisa že tako na dnu in brez strank, da se poslužujejo takih metod?
Gospod tudi pravi, da uporabniki ne bodo čutili nikakršnih finančnih posledic. Pričakovana obljuba, za katero upamo, da bo izpolnjena.

Gesla umaknjena

27. maj: Objava seznamov gesel in uporabniških imen je vesoljni Sloveniji dokazala, da je pri SiOL-u nekaj zelo narobe. Nadaljnje objavljanje gesel lahko samo škodi vam, uporabnikom SiOL servisa. Zato od zdaj naprej objavljam samo še seznam ( 1, 2) uporabniških imen, kjer lahko preverite, če se je trgovalo tudi z vašim accountom.

Odzivi v slovenskih medijih

27. maj:
Zapis, ki ga je 26. maja objavilo Delo, je sedaj na voljo tudi na internetu. [Preberi]

Prav tako se je danes odzval tudi časopis Dnevnik. [Preberi]

SiOL še vedno molči

27. maj: Medtem, ko je bilo na teh straneh v tem in prejšnjem tednu objavljenih 11 člankov, povezanih z najnovejšo afero, ni SiOL(Telekom) objavil niti enega samega sporočila (razen tistega slepomišenja na www.siol.net). Jeznih SiOL-ovih strank, ki so pripravljene iti v "boj" za svoj denar, pa je čedalje več. Priznati ali ne priznati, SiOL, je to sploh še vprašanje?

Nekaj kratkih novic

26. maj:
Danes je v Delu na 4. strani objavljen članek/reportaža z naslovom Komu nevede plačujete radosti interneta. Če morda ne verjamete tej strani (za kar ni razloga), potem upam, da vam bo ta zapis odprl oči!

Na SiOL-u se še vedno sprenevedajo. Zanimiva podrobnost z njihovih strani: Včeraj je pisalo da MOČNO (z rdečim) priporočajo zamenjavo gesel. Danes samo še priporočajo (v isti novici, ki je samo popravljena).

SiOL sploh ne preverja dvojnega logiranja! Na isto uporabniško ime se lahko torej istočasno logira več uporabnikov. SiOL pa pridno šteje tolarčke - za vse trenutno logirane...

Tiskovna konferenca izvedena

26. maj: Včeraj med 18.15 in 19.00 je na kanalu #dosje19 potekala tiskovna konferenca Levjesrčnega. Konference so se udeležili novinarji nekaterih pomembnejših slovenskih medijev.

Tiskovna konferenca Levjesrčnega

[dan mladosti]: Levjesrčni pripravlja danes ob 18.00 tiskovno konferenco prek IRC-a. Namenjena je novinarjem. Kje in kako zveste na tem naslovu.

Vsi prizadeti, pozor!

23. maj: Če sta se vaše uporabniško ime in geslo za SiOL znašla na seznamih (1,2), ali pa se vam zdijo vaši računi zadnje čase previsoki, potem prosim pošljite naslednje podatke:
  • Vaše ime in priimek
  • Ali ste se našli na seznamu?
  • Ali so bili vaši SiOL računi v zadnjem času previsoki?
  • Kakšen znesek je bil na SiOL-ovem računu? (ni obvezno)
  • Ali lahko z vami kontaktiramo zavoljo nadaljnjih informacij?
Podatke potrebujemo za dokazovanje nepravilnosti in ne bodo brez vašega dovoljenja nikjer objavljeni! Še enkrat: rotim vas, da to storite! Gre za vaše koristi. Storite to zase in za vse tiste, ki iz strahu (pred kom?!) molčijo.
Več o aktualni temi...

Ukradena gesla?

23. maj (popravek): Nekaj ur po objavi te strani na What's New se je tam pojavilo tudi obvestilo, da so bila ukradena SiOL-ova gesla, s pozivom, naj uporabniki le-ta čimprej zamenjajo.
Informacija je seveda dobrodošla, nikakor pa ne točna. SiOL-u nihče ni ukradel gesel, pač pa so nekako pricurjala v javnost. Kako? Možni sta dve varianti. Prvič, SiOL-ov sistem zaščite je popolnoma zanič, drugič, njihov sodelavec na tehnični pomoči je podatke vestno (in, glede na količino gesel, precej dolgo) "zbiral" od nič hudega slutečih uporabnikov s problemi.
Naj še omenim, da so v vseh spodobnih sistemih gesla kriptografsko zaščitena z enosmernim kodiranjem - ko je geslo zakodirano, ga nihče, niti administrator sistema, ne more razkriti.
Geslo pa le zamenjajte - tule.
Več o aktualni temi...

Telekom hatepage predstavlja Levjesrčnega

23. maj: Od sedaj naprej lahko vse novice in članke v zvezi s krajo SiOL account-ov spremljate na teh straneh (glej prejšnjo novico). Popravki bodo zelo pogosti!
Zaenkrat so na voljo vsi članki iz (neprostovoljno) ukinjene strani Levjesrčnega:

Zakaj objavljanje zgornjih seznamov ni problematično?
G. Kramberger v Delu pravi, da "...govorice preprosto ne držijo." Torej je vse skupaj pravljica (?!), to pa menda lahko objavljamo, kajne? Priznajte nepravilnosti, popravite vso škodo, ne pa da se sprenevedate!
Zakaj je objavljanje zgornjih seznamov nujno?
Če ste uporabnik SiOL-a, je to edini način, da izveste, če je vaše uporabniško ime in geslo zlorabljeno. SiOL napake niti ne priznava, kaj šele, da bi stvari razreševal!

Telekomove lovke sežejo do Amerike!

22. maj: Levjesrčni je bil odstranjen s strežnika xoom.com! Najbrž ni težko uganiti, po čigavem naročilu. Zato se vsa zadeva seli na Telekom hatepage. Danes okoli polnoči lahko vse pričakujete na teh straneh. Če ne drugega, bo nekaj postalo jasno: ali je Telekom pripravljen od Ljudmile (server, na katerem gostuje TeleHP) izsiliti umik teh strani? Pred dobrim letom jim je to uspelo storiti na ("avtonomnem" in "neodvisnem") univerzitetnem strežniku (pod grožnjo mojega "pogovora z dekanom"...). Ta informacija je sedaj prvič javno objavljena in upam da bo pripomogla k osveščanju vas, obiskovalcev.
Torej, Telekomovci, kličite kriminaliste, izsiljujte Ljudmilo, ampak stvari lahko samo še poslabšate. Boste tožili nedolžnega študenta, ker si upa povedati resnico?! Aha, mail naslov je levo od tega teksta, ni treba takoj trkat na vrata...

Odzivi na pisanje Levjesrčnega

21. maj: Vse o trenutno aktualni aferi v prejšnji novici, tule pa le odzivi: Delo je na tretji strani objavilo članek, ki je enkrat za spremembo napisan korektno, brez olepšav v prid Telekoma (o odnosu medijev do Telekoma in zakaj je tako, kdaj drugič). V tem članku je navedenih tudi nekaj odgovorov g. Krambergerja iz Telekoma, ki so tokrat še posebej butalski in zato vredni omembe:
Na vprašanje, če so na Telekomu že kaj ukrenili v tej smeri, gospod odgovori, da so že slišali za govorice, ampak da je njihov sistem prijavljanja tako dober, da se to ne more zgoditi. Zato govorice ne držijo in zato niso ukrepali! Lepo vas prosim, taki odgovori so zame žalitev!
Ob tem je zanimivo, da so uporabniki SiOL-a pred tednom dni dobili obvestilo, naj takoj zamenjajo gesla - in to pod grožnjo izklopa iz omrežja!
G. Kramberger tudi pove, da je do sedaj prišlo kvečjemu do kakih deset takšnih zlorab (ko je tretja oseba "pogruntala" uporabnikovo geslo). No, to številko bo potrebno kmalu množiti (s kakšno dvomestno številko).
(Delo, 21.05.1998)

Črna trgovina s SiOL-ovimi accounti!

21. maj: Po vseh tehničnih problemih s SiOL-om, o katerih si več lahko preberete tudi na teh straneh, je tokrat kot strela z jasnega udarilo razkritje, da obstaja črni trg s SiOL-ovimi accounti. Stvar je nedvoumno dokazana in razložena na straneh "Levjesrčnega". Obvezno branje, posebej če ste SiOL-ov naročnik! Tu pa le kratek povzetek:
Znotraj SiOL-a očitno obstajajo ljudje, ki zunanjim "interesentom" nelegalno posredujejo uporabniška imena in gesla nič hudega slutečih uporabnikov SiOL-ovega servisa. Do teh podatkov najverjetneje pridejo pri tehnični pomoči, kjer stranke serviserjem po telefonu povedu ta dva podatka (ne da bi jim bilo to potrebno). Podatek se seveda proda naprej, končni "kupec" lahko uporablja internet, račun pa se izstavlja prijavljenemu uporabniku. Če ste torej SiOL-ova stranka in ste kdaj v pogovoru z njihovimi serviserji na tehnični pomoči izdali svoje geslo, obstaja verjetnost, da se z vašimi podatki za dostop do interneta trguje oz. nekdo že uporablja vaš account na vaš račun! Če ne drugega, takoj zamenjajte geslo.
Na zgoraj omenjeni strani dobite celo seznam ukradenih accountov. Preverite, če ni med njimi tudi vaš!

SiOL o sebi

21. maj: Tole pravijo na svojih straneh:

Poznamo pet vrst podjetij. Taka ki:

-poskrbijo, da se jim stvari dogajajo;
-si domišljajo, da se stvari dogajajo po njihovi zaslugi;
-opazujejo, kako se stvari dogajajo;
-se čudijo, kaj se je zgodilo;
-sploh ne vedo, da se je kaj zgodilo.

Trudimo se biti med prvimi!

Hm, kako zelo natančno tele domislice opišejo SiOL. Celo prva, če jo prav razumete - z raznimi aferami kar naprej skrbijo, "da se jim stvari dogajajo"...

Internetna telefonija

21. maj: Celo klasična telekomunikacijska podjetja (z našim Telekomom vred) so spoznala, da se bodo long-distance klici kmalu preusmerili na internet. Telekom Slovenije že poskusno omogoča to storitev, tu pa le kratka informacija o ceni take storitve v Ameriki (AT&T): 8.5 centov/minuto + 2 dolarja mesečne naročnine (okoli 14 sit/minuto + 330 sit mesečne naročnine). Ker bi morali biti stroški take storitve v Ameriki približno enaki kot v Evropi (in pri nas), bo zanimiva cena, ki jo bo postavil Telekom Slovenije.
(Wired News, 21.05.1998)

"Ko bo SiOL edini ponudnik", drugič

17. maj: Pri večini obiskovalcev te strani (morebitno) sovraštvo do Telekoma izvira v bodisi dragih impulzih, bodisi slabih linijah. Oba problema pa sta, to je treba priznat, dolgoročno manj pomembna. Impulzi so (bodo) dragi približno tako, kot drugod po Evropi, s tem se bo nekako treba sprijazniti. Slabih linij je čedalje manj. In zakaj torej ta stran sploh še obstaja?! Izkaže se, da so trenutne težnje Telekoma in SiOL daleč bolj nevarne in dolgoročne, kot vse do sedaj. Za kaj gre? Naveza Telekom - SiOL monopolizira internet sceno v Sloveniji! Nekaj dokazov (kdaj drugič sledi še bolj obširen tekst):
  • Glej spodnji članek
  • Telekom ima monopol nad gradnjo telekomunikacijske infrastrukture v Sloveniji (vodi ipd.), hkrati pa popolnoma sam odloča o cenah teh vodov, ki včasih tudi po nekajkrat presegajo cene v ostalih evropskih državah, da ne govorim o Ameriki. Kljub temu sam odloča o teh cenah, kar je za monopolno dejavnost vsaj nenavadno, če ne celo protizakonito!
  • Tako stanje se bo prav kmalu izrazilo v zaostajanju Slovenije za državami, ki so bile še pred kratkim za nami, kar se tiče razvitosti interneta. In to ni neko blebetanje tja v tri dni, to se dogaja!
  • Zgoraj omenjen monopol naj bi hoteli nekateri gospodje v Telekomu razširiti celo na infrastrukturo za omogočanje dostopa do interneta (modemi ipd). Torej bi moral vsak ponudnik dostopa za inštalacijo te opreme zaprositi Telekom. Ki bi to storil ali pa ne.
  • Niti ne tako skrit namen Telekoma je, da njegov SiOL postane edini ponudnik interneta v Sloveniji.
  • S tehničnimi podvigi, kot je tisti pogovor z Mirom, skušajo prikriti popolno nesposobnost, ko gre za nekatere bolj uporabne tehnološke rešitve. Tu jim torej očitam populizem, ki ga v taki meri celo slovenski politični prostor ne premore!
Kdo je kriv? Telekom samo v tem, da (predvsem g. Kramberger) spretno izkorišča pomanjkljivosti zakona. Vlada je seveda na tem področju odpovedala. Pa o politiki kdaj drugič...

"Ko bo SiOL edini ponudnik..."

17. maj: ...se izražajo na Telekomu in SiOL-u, pa tudi ponekod drugod. In kar je najbolj grozljivo - to se utegne celo zgoditi.
Najprej novica, ki nakazuje na to: Lansko leto je moral Telekom umakniti internetske telefonske številke 97xx , ker jih ni hotel zagotoviti tudi ostalim ponudnikom interneta (to je zahtevalo sodišče). Kmalu so se pojavile številke 0880, ki naj bi omogočale "enakopravnost" vseh internet ponudnikov. Narekovaji so seveda več kot potrebni in so obrazloženi tule. Odkrivajo pa se nove podrobnosti, ki te težnje še bolj utemeljujejo. Telekom naj bi številke 0880 zagotavljal vsem. Podrobnosti naj bi bile v Pogodbi o medmrežnem sodelovanju. Ki seveda ne obstaja! Ste ponudnik interneta in želite o 0880 izvedeti še kaj več, kot se najde na Telekomovih straneh? Ne bo šlo. Lahko vam sicer kaj povejo, na papirju pa ne boste dobili ničesar! Zaradi "reorganizacije", pravijo. Gospodje, kdaj se bo pa ta vaša "reorganizacija" končala?
No, pa recimo, da ste z ustnimi odgovori zadovoljni (kar vam v primeru Telekoma močno odsvetujem). Želite torej 0880. Ja, vam bodo povedali, še prej morate pri nas kupiti primarni ISDN priključek. Razloge sicer navedejo, ampak so - tako kot večkrat - prav po "telekomovsko" trapasti. Torej morate stran vreči večino stare opreme za omogočanje dostopa in nabaviti novo, pa še primarni dostop kupiti. Stroški so krepko v miljonih tolarjev.
Zaključek: Tole je sicer precej izpostavljena stran, ampak ko govorimo o 0880, je edino, kar mi pride na misel: Isto sranje, drugo pakovanje! Tako, pa sem povedal. Še tole - 0880 številka trenutno morda res ni aktualna, ker je za uporabnike nekoliko dražja. Po vsaj 100% podražitvi impulzov, ki gotovo sledi, pa se utegnejo zadeve precej spremeniti.

Pismo z novicami

17. maj: V kratkem bom začel s pošiljanjem "newsletter"-ja, oz. e-pisma z novicami. Prihajalo bo vsaj enkrat na mesec, oz. ob kakšnih "vročih" dogodkih. Zainteresirani lahko že sedaj pošljejo svoj e-mail naslov, kmalu pa bo na voljo tudi obrazec za prijavo. Mimogrede, glasujte na strani z anketo, če še niste!

Uvedena nova rubrika - anketa

3. maj: Z majem je uvedena anketa, kjer se boste lahko vsak mesec/teden (odvisno od odziva) opredeljevali do nekaterih žgočih vprašanj s področja, ki ga ta stran pokriva. Majsko vprašanje se nanaša na odnos države do (kakopak) Telekoma. Glasovanje je kar se le da lagodno in ne zahteva odgovarjanja na goro vprašanj! Rezultati bodo objavljeni konec meseca.

Spremembe ISDN cen (tretjič)

13. april: Nekaj podražitev, pocenitev samega priključka. Na Telekomovih straneh.

Podražitev ISDN naročnine, drugič

13. april: Vas je prejšnja novica (11. april) razburila? Potem se vsedite pred nadaljnjim branjem: Telekom je torej podražil naročnino. Prva napaka:
Mnogi uporabniki so obvestilo o tem dobili kasneje kot sam račun!
Druga napaka:
Na Telekomu pristojni o tem niso vedeli ničesar!
Zadeve se seveda tu niti slučajno ne končajo, zato nadaljujemo - tretja napaka:
Ker se naročnina plačuje vnaprej, ste uporabniki ISDN-a 1000 vračunanih impulzov za marec plačali že februarja. Z marcem Telekom zaračunava vse impulze - torej boste 1000 impulzov plačali še enkrat!
Če vas zanima vsota, ki ustreza 1000 impulzom poglejte prejšnjo novico (standardni dostop) ali se pozanimajte na Telekomovih cenikih.
Stvar je torej več kot zrela za prijavo zavodu ali uradu za varstvo potrošnikov. Dobili smo tudi že novi zakon o varstvu potrošnikov (mimogrede, a ga morda kdo ima v elektronski obliki?), s pomočjo katerega bi Telekom z lahkoto zašili!
Naslov urada:
http://www.sigov.si/uvp/
Še bolj priporočam zavod, čigar naslova pa žal nimam.
(hvala J.G.)

Telekom podražil ISDN na željo strank (!?)

11. april: Se vam zdi naslov neverjeten? No, osebek (tisti, slovnični) v zgornji povedi dopušča tudi tako neverjetne konce. Vsi naročniki na ISDN prav gotovo že veste, ostali pa še boste:
Do sedaj je Telekom pri zaračunavanju naročnine na ISDN vključeval tudi 1000 impulzov. Vrednost samo teh impulzov je 3.540 sit (+6,5% davek), skupaj pa je naročnina (torej, 2000 sit "gole" naročnine + 1000 impulzov) znašala 5.540 sit (z davkom 5.900,10 sit). Celoten Telekomov račun je tako znašal: naročnina + impulzi nad 1000.
Nad tem je bilo baje precej negodovanja (kar verjamem) - če je nekdo porabil npr. samo 600 impulzov, jih je vseeno plačal 1000, zato se je Telekom odločil, da bo "ustregel" strankam in iz naročnine izločil 1000 impulzov. Do tu vse lepo in prav, sedaj pa se začenja grozljivka (oz. njena 10. ponovitev):
Najprej: nova naročnina je 3.663,60 sit (s 6,5% davkom), 1000 impulzov pa z novim 20% davkom stane 4.248,00 sit. Skupaj torej 7.911,60 sit! Razlika za naročnika, ki porabi natanko 1000 impulzov, je torej kar 2011,50 sit. Podražitev ima svoja vzroka v povečanem davku na impulze (iz 6,5% na 20%) in pa 72% povečanju naročnine. Pri Telekomu govorijo celo o bolj ugodnem obračunavanju storitev - to sicer velja, vendar le za uporabnike, ki porabijo manj kot 526 impulzov!
Bodite pozorni na Telekomovce v naslednjih nekaj dneh! Naj ugibam: "Podražitve sploh ni bilo!", "V bistvu smo zadevo pocenili", morda tudi "Da, podražitev je 400%".
Ja, kaj bi brez Telekoma! Komu bi se pa potem sploh smejali (čeprav bolj grenko)?!
(p.s. Vse cene veljajo za osnovni standardni dostop, hvala T.V.-ju in Daliborju za opozorilo in prve informacije)

Kdo uničuje, kar Telekom izgrajuje?

11. april: Ta teden je Telekom v slovenskem časopisju sprožil reklamno akcijo z zgornjim naslovom. Za kaj gre? Telekomu kar naprej uničujejo telefonske govorilnice. To je seveda zelo narobe, zato iz teh strani pozivam - ne počnite tega! Ne uporabljajte najnovejšega trika za zastonjsko telefoniranje (prerezane kartice, če slučajno še kdo ne ve), ker baje uničujejo bralne glave v aparatih. Seveda tudi ne pukajte slušalk / razbijajte aparatov / zažigajte govorilnic... Ne uničujte še tistega, kar imamo koristnega od Telekoma. Tole mislim zelo resno!
Torej, reklamna akcija: v njej nas s precejšnjo patetiko podučijo, da telefonske govorilnice rešujejo življenja. K pisanju pa me je vzpodbudil stavek "...ne dovolite nikomur, da Vam jo vzame". Telefonsko govorilnico, seveda.
Ja in kaj nas storimo? Organiziramo vaške straže? Kje delite orožje, Telekomovci?
Zakaj potem sploh plačujemo 3x več za impulze na telefonskih govorilnicah, če ne zaradi takih in podobnih tveganj?
(od 6. aprila v Delu, Dnevniku...)

Novi Telekom hatepage

11. april: Kot ste verjetno opazili, je prišlo do precejšnjih sprememb na pričujočih straneh, ki pa so predvsem oblikovne in manj vsebinske. Več o tem.

Telekom vrača denar

20. marec: Telekom je začel naročnike SiOL-a obveščati, da jim bo vrnil denar. Gre seveda za znane težave, ki jih je imel Telekom s tarifiranjem na novi klicni številki 0880 (več o tem si lahko preberete tudi na teh straneh). Akcija je torej uspela!

Telekom bo priznal napako?

8. marec: Po skupni akciji Robina Hooda Internetskega, Daliborja in lastnika te strani vse kaze na to, da bo Telekom klonil in priznal svoje grehe. Vec o tem na Robinovi strani.

SiOL gre novim zmagam naproti!

3. marec: Potem, ko so prejsnji teden na SiOL-u zaceli z uvajanje X2 tehnologije (glej novico), so ta teden napovedali nov dosezek - uvajati zacenjajo tudi drugo 56k tehnologijo - Rockwellov 56k-flex.
Vse lepo in prav, ce se ne bi prejsnji teden zgodil pogreb obeh in uvedba enotnega standarda v.90!

Telefonska centrala RTV in Telekom

2. marec: Morda ste tudi sami med tistimi ljubljanskimi gledalci TV SLO, ki se zadnje case sprasujejo, zakaj se na njihovih telefonih nihce ne oglasi? Verjetno ne, ampak vseeno:
Kriv je (kakopak) Telekom. Njihovi vrli usluzbenci so namrec televiziji prikljucili (atestirano) centralo (ki jo je le ta sama kupila). To dejanje naj bi bilo tudi nekaksna potrditev, da centrala ustreza Telekomovim standardom. Kar pa seveda ni res!
Odziv Telekoma: centrala pac ni kompatibilna z omrezjem. In pika. Resitev je v tem, da takoj za telefonsko stevilko TV Slo (175 211) pritisnete se poljubno stevilko.
(Mladina, 2. marec)

SiOL nima povezave s svetom

1. marec: Iz pisma SiOL-a uporabnikom (28.02.98):

>Spostovana uporabnica, uporabnik,
>Obvescamo vas, da je ob 13:10 prislo do prekinitve povezave s tujino.
>Na Dunaju, kjer je po prvih podatkih napaka locirana, se trudijo, da bi
>problem odpravili v najkrajsem moznem casu.

>O odpravi napake boste obvesceni.

>Prosimo za razumevanje,

Kaj naj recem. Saj niso krivi, ampak bogovi jih pa zadnje case res ne poslusajo (tm) kaj dosti.

Organizirano zbiranje problemov SiOL-ovih narocnikov

1. marec: Na internetu se je pojavila stran, ki bo poskusala organizirano zbirati podatke v zvezi s tezavami, opisanimi v prejsnjih novicah. Ce ste eden od nesrecnikov, je obisk strani obvezen.

Kaj se dogaja s SiOL-om, drugic

1. marec: V prejsnji novici obljubljen clanek. Obvezno branje za vse uporabnike SiOL-ovih storitev.

Kaj se dogaja s SiOL-om?

24. februar: Ze kaksen teden dobivam pisma obupanih SiOL-ovih narocnikov, ki se kar ne morejo nacuditi visini racunov, ki prihajajo od SiOL-a in Telekoma. Skupni imenovalec je nova klicna stevilka 0880, problemi pa so zelo raznovrstni.
Ne samo, da se uresnicuje tisto, kar je bilo napovedano na strani 0880? Ne hvala!, ampak se pojavljajo se novi, mnogo hujsi problemi! Natancneje o vsem skupaj cez nekaj dni.
Se droben nasvet: ce se le da, do naslednjega racuna - ko boste videli, kaksno je stanje - ne uporabljajte SiOL-ovega accounta!

"Napredek" SiOL-a

20. februar: Nekaj dni po pogrebu standarda x2 je SiOL zopet dokazal, da jabolko ne pade dalec od drevesa! SiOL namrec prehaja na 3Com-ov (do nedavnega USR-jev) standard za prenose podatkov s hitrostmi, ki v teoriji segajo do 56kbit/sec.
Kaj se je pravzaprav zgodilo z x2? 3Com (x2 standard) in Rockwell (56flex standard) sta objavila zakljucek testiranj medsebojne zdruzljivosti modemov po standardu v.90 in s tem prehod na ta novi skupen standard za prenose podatkov do hitrosti 56kbit/sec.
Vsi, ki imate x2 modem, boste le tega lahko nadgradili. Lahko pa le upamo, da bo taisto na svoji strani storil tudi SiOL.

Nespretni ustavni sodniki

Februar: Po pritozbi podjetja Digitel na ustavno sodisce RS (razlog je nepridobljena koncesija za opravljanje mobilnih telekomunikacijskih storitev in posledicno monopol Mobitela) je le to prislo na dan z odlocitvijo, ki kaze na popolno odsotnost zdravega razuma pri odlocanju (da ne zapisem kaj hujsega).
Sodniki so namrec do dokoncne odlocitve zaustavili postopek za izbiro Mobitelovega konkurenta. S tem so na nek nacin dali prav Digitelu, ki pa mu ta odlocitev prav nic ne koristi.
Tako se je izbira Mobitelovega konkurenta potisnila se bolj v prihodnost, prav tako pa se je podaljsal cas, ko bo Mobitel neovirano pridobival nove narocnike - tudi na racun Digitela, ce bi/bo bil izbran.
Zanimive se reakcije: Na ustreznem ministrstvu jim ni cisto jasno, kaj sedaj (in to nazaj sprasujejo sodnike), Mobitel je izrazil zacudenje nad tako odlocitvijo, Digitelov odziv pa je nekam mlacen, ce me obcutek ne vara...
(Delo, 19., 20. februar)

Vlada RS o Telekomu

30. januar: Za vse Adolf fan klube in podobna zdruzenja - predvcerajsnjim je Adolfa Zupana na mestu predsednika uprave Telekoma zamenjal Peter Tevz, ki prihaja iz Mobitela. Prav tako je bil sprejet tudi akt o lastninskem preoblikovanja Telekoma - s tricetrtinskim delezem bo se naprej vecinski lastnik drzava.
(Delo, 30. januar 1998)

Liberalizacija svetovnega telekomunikacijskega trga

29. januar '98: S 5. februarjem stopi v veljavo mednarodni sporazum o liberalizaciji osnovnih telekomunikacijskih storitev, ki je nastal pod okriljem WTO (Svetovne trgovinske organizacije). Sporazum je podpisala velika vecina zahodnih, pa tudi veliko "eksoticnih" drzav. Slovenije na seznamu (seveda!) ni.
V casu, ko bo lahko celo v npr. Pakistanu veljalo nacelo najboljsega tudi pri telekomunikacijskih storitvah, bomo torej v Sloveniji se kar vztrajali pri dinozavru Telekomu in se zapirali pred svetom! Vec o vsem skupaj na INet Slovenija.

Kdo je kriv za izpad internetske povezave Slo-Evropa oktobra '97?

21. januar '98: Se pomnite katastrofalne prenose oktobra '97? Slo je seveda za izpad oz. neprikljucitev Slovenije na evropsko omrezje TEN-34. Ze takrat je Arnes krivdo valil na Telekom, sedaj je to potrdila tudi strokovna komisija. Preberite si izjavo.

SiOL zavaja studente

17. januar '98: Ce ste si ze ogledali najnovejsi SiOL-ov cenik, potem ste morda opazili studentski paket, ki se od navadnega razlikuje po petih brezplacnih urah. Brezplacna je seveda samo narocnina, impulze (ali kakorkoli to ze imenujemo na 0880) se placa - 1.86 sit/min. Tu pa se zadeve zacnejo zapletati. Vsak SiOL-ov uporabnik namrec lahko pogleda trenutno porabo v tolarjih, ki zajema tako narocnino, kot tudi stroske zveze. Izjema so studentje, ki jim ves cas koristenja "brezplacnih" petih ur kaze 0.00 sit, torej ne uposteva kasneje zaracunanih stroskov zveze. Na papirnati razlicici SiOL-ovega racuna, ki pride po posti, je zato znesek seveda vecji za 558 sit (ce student koristi vseh 5 ur).
Morda opisan problem ni ravno velik, lahko pa marsikoga neprijetno preseneti - zato tole pisanje. Prav tako tudi kaze na precejsnjo neusklajenost znotraj samega SiOL-a, ocitno namrec obstaja vec stevcev porabljenega casa.
(Hvala Alesu K., ki me opozoril na problem)

(1997)

SiOL uvedel novo klicno stevilko

December 97: Telekom poizkusa zganjati monopol tudi na podrocju interneta. Predlagali so namrec prehod slovenskih ponudnikov interneta na nove klicne stevilke 0880. Na tej stevilki naj bi se promet zaracunaval drugace, kot na navadnih stevilkah. Vsa storija zahteva novo stran!

Kdo bo drugi ponudnik mobilne telefonije?

13. november 97: Tale sicer ni cisto internetovska, pa vseeno: Tudi na podrocju mobilne telefonije Telekom ocitno ne misli prepustiti monopola. Slisati namrec je, da naj bi do druge koncesije prislo podjetje, ki bi ga (s cetrtinskimi delezi) ustanovili TV Slovenija (znani izgubar), Slovenske zeleznice (znani izgubar in monopolist), Eles (monopolist) in TELEKOM (brez besed). Tako bi imel Telekom poleg 100% deleza v Mobitelu se 25% v njegovem "konkurentu"! Da te kap! (Dnevnik)

SiOL proti ARNES-u

Oktober 97: Posamezni osebki Ministrstva za promet in zveze in Telekoma zacenjajo govoriti o nesprejemljivosti ARNES-ovega monopola na drzavne subvencije za nudenje brezplacnega dostopa studentom, dijakom, raziskovalcem ipd. Po njihovem bi morali ARNES izenaciti z ostalimi (=SiOL-om), drzava pa bi stroske pokrivala vsem (=predvsem SiOL-u). Zakaj tisti SiOL v oklepaju? SiOL postaja vse mocnejsi (in, resnici na ljubo, tudi dober) ponudnik interneta, za kar se ima zahvaliti predvsem svojemo velikemu bratu Telekomu (in, po vsej verjetnosti, njegovemu kapitalu). Kdo ne bi torej raje izbral SiOL namesto ARNES-a, ce pa bi ponujal hitrejse linije, cenejse klicanje. Vse to bi SiOL lahko zagotovil, ce upostevamo njegovo razmerje do Telekoma.
(Delo, ostali mediji)

SiOL kupuje (popravek z dne 8.3.98)

Poletje/jesen 97: Telekom se gre shoping. Sicer ne sam - delo opravlja bratec SiOL. Predmet nakupa je seveda konkurenca na podrocju interneta. Najprej del podjetja NIL, ki se ukvarja s ponujanjem dostopa do interneta, z omrezjem SInet (ki je sedaj zdruzeno s SiOL) vred, sledilo bo verjetno se sest slovenskih podjetij (oz delov teh podjetij), ki so vezana na to omrezje.
(Delo, Dolenjski list)

Dobicek Telekoma

Oktober 97: STA je sporocila, da je dobicek Telekoma ob polletju kar 3,5 milijarde sit! Za primerjavo: Petrolov dobicek v tem casu znasa 1,2 milijarde sit. Neki g. Peterlin, predstavnik Telekoma, na TVS precej neprepricljivo pove, da dobicek pravzaprav ni tako velik (to igro seveda ze poznamo) - da je za eno milijardo manjsi (pa kaj potem!). Na vprasanje o upravicenosti podrazitve izpred nekaj mesecev taisti moz govorici o nekaksni uskladitvi cen v mednarodnem in domacem prometu! Par mesecev nazaj so govorili, da ni dosti denarja za nove nalozbe! Idioti.
(STA, Odmevi na TVS)

Slovenija off-line

Oktober 97: ARNES razposlje e-mail, v katerem je zapisano tudi: "Danes ob 10:00 so zaradi se ne vzpostavljene zveze s strani Telekoma Slovenije slovenski raziskovalni instituti, obe univerzi, vse sole in knjiznice, raziskovalci in studenti, ... ostali brez neposredne povezave s sorodnimi institucijami in informacijskimi viri v Evropi...."
V zadnjih nekaj mesecih se je razpolozenje ARNES-a do Telekoma bistveno spremenilo. To trdim na podlagi izjav nekaj predstavnikov te institucije, zgornje pismo (precej dramaticne vsebine) pa v nadaljevanju samo se potrjuje, da ARNES postaja vse bolj kriticen do dela Telekoma.
Pismo v nadaljevanju govori o tem, da je bila ukinjena dosedanja povezava v EuropaNet, nadomestne povezave (10Mbps) pa Telekom kljub zagotovilom ni vzpostavil. Posledica tega je, da se ves promet iz Evrope pretaka preko Amerike po 2Mbps povezavi, kar je skorajda neuporabno.
Tudi institucije iz s strani Telekoma tako zelo opevane Evrope so izrazile nezadovoljstvo z delom Telekoma pri tem projektu.
Zadeva postane tragikomicna, ko Telekomov predstavnik izjavi, da so bo "v toku tedna" sestala komisija, ki bo ocenila polozaj in poizkusila se v naslednjih nekaj tednih vzpostaviti zvezo! Tako situacija zahteva krizni stab in nocne sestanke, ne pa neke prazne obljube! Idioti.
(TVS, ARNES-ove objave)

SiOL-ove klicne stevilke

Poletje 97: Telekom uporablja stevilko 9xxx za dostop do svojega servisa SiOL. Klicanje preko te stevilke je seveda v nekaterih primerih cenejse in je zato postalo zanimivo tudi za ostale ponudnike Internet dostopa. Telekom tem ponudnikom (kljub odobritvi pristojne drzavne sluzbe) teh stevilk ni hotel zagotoviti, zaradi cesar so ga ponudniki tozili. In tozbo dobili. Telekom baje testira neko novo stevilko, ki bo na voljo za vse ponudnike.
(Dnevnik)

Kaj nas caka ;(

September 97: ste se ľe sprijaznili z novimi cenami? Samo za informacijo - Telekomova "reforma" ąe zdaleč ni končana ( = ąe bo sprenevedanja, ignorantstva, bebastih nastopov v medijih, poniľevanja svojih lastnih strank, laľi in ostalih neizrekljivo odurnih dejanj, vse zgolj z namenom opravičevanja neopravičljivega - ąe viąjih cen!)

Telekom vs Univerza

Poletje 97: Telekom za cca. 3x podrazi ceno najetih vodov (in tako povzroci nemalo financnih tezav univerzi in ostalim institucijam, odvisnih od Telekomovih linij).